Zmieniona w lipcu 2011 r. ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (u.c.p.g.), wprowadzająca nowe zasady funkcjonowania gospodarki odpadami komunalnymi, najprawdopodobniej doczeka się kolejnej nowelizacji. Zmiany te mają nastąpić jeszcze zanim nowy system na dobre rozpocznie swoje działanie. Nowelizacja ma być odpowiedzią na zastrzeżenia gmin dotyczące m.in. kontrowersyjnych metod ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Wiele podnoszonych przez samorządy postulatów zostało uwzględnione w senackim projekcie nowelizacji (m.in. możliwość różnicowania stawek opłaty). Jednakże to, co wydaje się w niej atrakcyjne i korzystne, może okazać się pułapką z punktu widzenia finansowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. O tym, czy zmiany spełnią oczekiwania gmin, będzie zatem decydować ich przemyślane zastosowanie.
Jaka stawka?
Finansowanie nowego systemu ma zapewnić opłata ponoszona, co do zasady, przez właścicieli zamieszkanych nieruchomości. Jak wiadomo, według obowiązującej regulacji, opłatę nalicza się na podstawie iloczynu stawki opłaty oraz liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, albo ilości zużytej wody z danej nieruchomości, albo powierzchni lokalu mieszkalnego. Można także uchwalić jedną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od gospodarstwa domowego.
Należy także wskazać, że ustawodawca utrudnił gminom określenie modelu nalicza...