Biologiczne systemy wczesnego ostrzegania
Liczba komercyjnie dostępnych substancji chemicznych wedle Chemical Abstracts Service (CAS) na dzień 21 listopada 2012 r. szacowana była na 70493409, co przekłada się na 21 mln unikalnych numerów CAS.
Tak ogromna ilość1 potencjalnie szkodliwych substancji nie pozwala na pełną analizę obciążenia środowiska związkami chemicznymi, a tym samym na kompletną ocenę skutków ich oddziaływania na organizmy żywe. Dlatego koniecznością staje się poszukiwanie nowych metod monitoringu środowiska, w szczególności online, pozwalających na śledzenia obecności substancji niebezpiecznych w wodzie w czasie rzeczywistym.
Rozwiązaniami umożliwiającymi ocenę wpływu na organizmy żywe są biologiczne systemy wczesnego ostrzegania (ang. BEWS – Biological Early Warning System). Bazują one na naturalnej reakcji organizmów żywych, takich jak ryby, małże, algi, mikroorganizmy na pojedyncze substancje toksyczne bądź ich mieszaniny. Reakcja taka, obejmująca zmiany behawioralne czy fizjologiczne, stanowi podstawę do rejestracji informacji alarmowej o nagłym pogorszeniu jakości wody2-3. Dlatego też rozwiązania biomonitoringu uważane są przez wielu autorów4-5 za kluczowe dla pełnej implementacji Ramowej Dyrektywy Wodnej (2000/60/WE) oraz podobnej Ramowej Dyrektywy ds. Strategii Morskiej (2008/56/WE).
Programy monitoringu
Mając na uwadze to, iż ...