Niebezpieczne zmiany?
Obecnie rząd konsultuje projekt zmian do ustawy o bateriach i akumulatorach.
Obowiązująca ustawa, uchwalona 24 kwietnia 2009 r., stanowi transpozycję do polskiego porządku prawnego wymagań Dyrektywy 2006/66/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 6 września 2006 r. w sprawie baterii i akumulatorów oraz zużytych baterii i akumulatorów.
O to, w jakim kierunku zmierzają proponowane zmiany i jakie mogą być ich konsekwencje, redakcja zapytała przedstawicieli środowiska: wprowadzających, zbierających i przetwarzających.
Michał Korkozowicz, prezes, Reba Organizacja Odzysku
Przepisy Ustawy z 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach obowiązują już ponad trzy lata. Weszła ona w życie w czerwcu 2009 r., przepisy dotyczące obowiązku zbierania w sklepach w sierpniu 2009 r., a nowe obowiązki dla przedsiębiorców wprowadzających do obrotu baterie 1 stycznia 2010 r. Można więc powiedzieć, że minęło dość czasu, aby ocenić, czy zapisy zostały właściwie skonstruowane, czy są respektowane przez ich adresatów i, co najważniejsze, czy umożliwiają naszemu krajowi osiągnięcie celów ekologicznych ujętych w dyrektywie 2006/66/WE o bateriach i akumulatorach. W obszarze dotyczącym baterii i akumulatorów przenośnych odpowiedź na większą część tych pytań jest, niestety, przecząca. Co prawda, zgodnie z obowiązkiem ustawowym, ponad d...