Zielone zamówienia publiczne (ang. green public procurement – GPP) określono w komunikacie Komisji Europejskiej „Zamówienia publiczne na rzecz poprawy stanu środowiska”.

Zdefiniowano je jako „proces, w ramach którego instytucje publiczne starają się uzyskać towary, usługi i roboty budowlane, których oddziaływanie na środowisko w trakcie ich cyklu życia jest ograniczone w porównaniu do towarów, usług i robót budowlanych o identycznym przeznaczeniu, jakie zostałyby zamówione w innym przypadku”.

Zielone zamówienia publiczne są instrumentem dobrowolnym, co oznacza, że poszczególne państwa członkowskie i organy publiczne mogą określić zakres, w jakim je wdrażają. Rozwiązanie to może być stosowane w odniesieniu do zamówień zarówno powyżej, jak i poniżej progu stosowania unijnych dyrektyw w sprawie zamówień publicznych.

Organy publiczne to ważni konsumenci w Europie – wydają ok. 2 bilionów euro rocznie (równowartość 19% PKB UE). Wykorzystując swoją siłę nabywczą, aby wybierać towary, usługi i roboty budowlane, których wpływ na środowisko jest ograniczony, mogą one istotnie przyczynić się do realizacji lokalnych, regionalnych, krajowych i międzynarodowych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Wartość rynku zamówień publicznych w Unii Europejskiej wynosi...