Co się dzieje z ruchem rowerowym na drogach: Cz. II
Problematyka ruchu rowerowego występującego na drogach różnych kategorii w polskich realiach może być rozpatrywana jedynie w wąskim zakresie. Brakuje bowiem specjalistycznych danych i analiz w tym obszarze. Pewien wyjątek stanowią tu studia prowadzone przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).
Szereg wątków dotyczących natężenia ruchu rowerowego na polskich drogach poruszono w poprzednim wydaniu ?Przeglądu Komunalnego? (4/2013), skupiając się głównie na metodologii prowadzonych badań. W niniejszym artykule warto przedstawić analizy związane z ruchem rowerowym na drogach krajowych i wojewódzkich.
Drogi krajowe
Podczas Generalnego Pomiaru Ruchu (GPR) w 2010 r. największe natężenia ruchu rowerowego odnotowano w województwach: opolskim, lubelskim i podkarpackim, zaś najmniejsze w lubuskim, dolnośląskim i małopolskim. Co istotne, występuje duże zróżnicowanie pomiędzy województwami, nawet trzy- lub czterokrotne!
Tab. 1. Natężenie, udział i praca przewozowa ruchu rowerowego na drogach krajowych wg województw w 2010 r.
Województwo |
Średni dobowy ruch rowerów |
Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus? Podobne artykuły |