Odpady, niezależnie od ich rodzaju, stanowią poważny problem natury zarówno ekologicznej, jak i społecznej czy ekonomicznej. Polityka odpadowa Unii Europejskiej opiera się na założeniach określonych w dyrektywie 2008/98/WE, które sprowadzają się do pięciu ułożonych hierarchicznie działań. Są to zapobieganie powstawaniu odpadów, przygotowanie ich do ponownego użycia, recykling, inne metody odzysku (np. odzysk energii) oraz unieszkodliwianie.

Najważniejszym elementem zarządzania odpadami jest ograniczenie ich wytwarzania, a także odzysk substancji w nich zawartych, w tym organiki. Jedną z metod umożliwiających recykling materii organicznej jest kompostowanie odpadów. Ochrona gleby i płodów rolnych przed zanieczyszczeniami wymusiła wdrożenie wielu restrykcyjnych wymagań dotyczących zawartości zanieczyszczeń i substancji szkodliwych we wszystkich materiałach wprowadzanych do gleby. Materiały takie powinny być bezpieczne pod względem chemicznym, fizycznym oraz sanitarno-epidemiologicznym. Wymogi stawiane produktom kompostowania w krajach Unii Europejskiej są zróżnicowane i zależą głównie od ich przeznaczenia.

Zagospodarowanie kompostu stwarza jednak wiele problemów, ponieważ wciąż brakuje przepisów wspólnotowych dotyczących jakości dojrzałego kompostu (określają ją przepisy wewnętrzne państw). W Polsce zagadnienia te regulowane są Ustawą z 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu (DzU nr 147, poz. 1033, z późn. zm.), która nakłada obowiąze...