Wydane 29 maja 2012 r. przez Ministra Środowiska rozporządzenie określające poziomy recyklingu papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła zakłada, że do końca 2020 r. aż połowa odpadów wymienionych frakcji ma trafić do ponownego wykorzystania. Jak wygląda realizacja tych zobowiązań w firmach zajmujących się zagospodarowaniem odpadów?

Minister dokładnie wskazał, w jakim czasie należy osiągnąć wymagane poziomy odzysku. W ubiegłym roku odzysk ww. frakcji odpadów miał być na poziomie 10%, a w tym roku powinien wynieść już 12%. W kolejnych latach, aż do roku 2017, powinny one wzrastać odpowiednio o dwa punkty procentowe. Od następnego roku wskaźniki te będą rosły dużo szybciej: w 2018 r. do powtórnego wykorzystania ma trafić już 30% odpadów, w 2019 r. ? 40%, a do 31 grudnia 2020 r. ? 50%.

Dobre rokowania

Jerzy Starypan, prezes spółki Beskid Żywiec, mówi, że najlepszym sposobem na uzyskanie zakładanych w rozporządzeniu poziomów recyklingu jest intensywna segregacja odpadów ?u źródła? przez mieszkańców. ? Ale to dopiero początek drogi do uzyskania tych poziomów ? dodaje. ? Ważne, by gminy, ogłaszając przetarg na odbiór odpadów, nie pozwoliły na ?odpłynięcie? części wartościowych surowców wtórnych poza system gminny, gdyż nie będzie można ich ująć w sprawozdaniach. Należy także wyegzekwować od instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów, do których trafiają odpady zmieszane, odzysk suro...