Urządzenia do wyszukiwania wycieków
Awarie, których skutkami są przecieki, to naturalne zjawiska, występujące podczas eksploatacji sieci wodociągowych. Nie można przewidzieć ani czasu, ani miejsca ich pojawienia się, a w wielu przypadkach nawet nie wiadomo o ich istnieniu, dopóki nie wywołają zauważalnych skutków, a więc poważnych strat wody.
W przypadku każdego uszkodzenia jedynym sposobem likwidowania przecieków jest jak najszybsze ich wykrycie i usunięcie, zanim nastąpią ogromne straty wody i nie tylko.
Usuwanie przecieków wymaga znajomości przyczyn, które je powodują, co pozwala na wybranie najwłaściwszych środków i na skuteczniejsze prowadzenie kompleksowych poszukiwań oraz napraw.
Przyczyny awarii mogą być różne, np. geologiczne: szkody górnicze, podmycie podparć przewodów przez wody gruntowe, przesuwanie gruntu pod przewodem, osiadanie gruntu, lub konstrukcyjno-eksploatacyjne: uderzenie hydrauliczne, nieoczekiwany zanik pracy pomp, zbyt szybkie zamknięcie zasuwy czy przepustnicy, niewłaściwe szczeliwo połączeń, źle włożona uszczelka do kielicha. Ponadto występują wady materiałowe i konstrukcyjne przewodów, rury stalowe są nieodpowiednio zaizolowane, a konserwacja armatury prowadzona jest niewłaściwie. Oprócz tego awariom ulegają zasuwy dławikowe, szkody powodują obciążenia dynamiczne przewodów w rejonach drogowych i przeciążenia spowodowane wieloletnią eksploatacją. Często dochodzi do awarii wynikającej z nieostrożnego prowadzenia robót ziemnych w pob...