Miasto funkcjonujące zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju można porównać do systemu naczyń połączonych, stanowiącego sprawnie działający organizm. System ten, w ogólnym rozumieniu, tworzą ludzie oraz środowisko ich życia. W krajobrazie zurbanizowanym występuje silna zależność pomiędzy potrzebami człowieka a tkanką otoczenia.

Wyraża się ona poprzez przenikanie się wszelkich aspektów życia społecznego i ekonomicznego z tym, co daje nam natura. Czy takie zderzenie ? ścieranie się dwóch potężnych sił ? oznacza wyłącznie konflikt? ?Plan Zarządzania Krajobrazem ? Landscape Management Plan (LMP)? dla Torunia jest próbą odpowiedzi na pytanie o harmonię życia w mieście.

Projekt EUROSCAPES

EUROSCAPES to wizjonerski, prestiżowy projekt, podejmujący tematykę funkcjonowania krajobrazów przyrodniczych i kulturowych oraz zarządzania nimi w sposób zrównoważony na obszarach miejskich i podmiejskich. Toruń jest jednym z 14 partnerów europejskich, zaangażowanych w proces tworzenia metodologii spójnego zarządzania krajobrazem, przy uwzględnieniu lokalnych uwarunkowań. Dzięki międzynarodowej współpracy środowiska architektów krajobrazu, architektów, urbanistów oraz specjalistów innych branż, a także wsparciu wielu instytucji miejskich i wojewódzkich, opracowano dokument, będący kompletnym i nowatorskim dziełem ? strategią zarządzania krajobrazem. Zapisy Planu Zarządzania Krajobrazem są zgodne z zasadami zrównoważonego roz...