Ponad 160 osób wzięło udział w konferencji pt. ?Strategiczna ocena oddziaływania na środowisko w planowaniu przestrzennym?, zorganizowanej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Poznaniu, która odbyła się 25 kwietnia br. Stanowiła ona próbę identyfikacji problemów związanych z procesem planowania przestrzennego, a także służyła prezentacji dobrych praktyk i wypracowaniu zasad współpracy pomiędzy uczestnikami tego procesu.

Było to spotkanie urbanistów, urzędników oraz specjalistów z zakresu ochrony środowiska, opracowujących projekty planów, polityk, strategii i programów oraz prognozy oddziaływania na środowisko. W jego trakcie zaproponowano nowatorskie rozwiązania, a także przedstawiono ważny postulat ? unifikacji języka prognoz oddziaływania na środowisko. Wskazywano również na problemy związane z opracowywaniem prognozy oddziaływania na środowisko oraz na możliwości zastosowania systemu informacji geograficznej GIS w strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko.

O potrzebie wyceny wartości środowiska przyrodniczego w planowaniu przestrzennym i ocenach oddziaływania na środowisko mówił dr hab. Arnold Bernaciak z Katedry Ekonomiki Przestrzennej i Środowiskowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Przedstawił on zagadnienie składników wartości środowiska oraz koncepcję ?świadczeń ekosystemów?, rozumianą jako funkcje ekosystemów, które są użyteczne dla systemu społeczno-gospodarczego. Prelegent stwierdził, że w ocenie kosztów i korzyści środowiskowych, powodowanych działalnością gospodarczą, ważne jest przejście od dominującej obecnie analizy jakościowej do analizy ilościowej oraz że aktualne polskie przepisy, zabezpieczające środowisko przed zmianami powodowanymi procesami gospodarowania, nie odnoszą się do zagadnień świadczeń ekosystemów i wyceny wartości środowiska. W ocenie dra Bernaciaka wprowadzenie odpowiednich zapisów prowadziłoby do optymalizacji wykorzystania środowiska.

Podczas spotkania nie zabrakło też referatów na temat zadań i problemów ochrony krajobrazu w planowaniu przestrzennym w kontekście rozpoznania jego zasobów i cech oraz procedury sporządzania projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i prognoz oddziaływania na środowisko.

Natomiast podstawy strategicznej oceny oddziaływania na środowisko w prawie zarówno europejskim, jak i polskim przedstawił prof. dr hab. Bartosz Rakoczy z Katedry Prawa Ochrony Środowiska Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Podkreślił on, iż postępowanie w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko charakteryzuje się określonymi cechami, dzięki którym można je wyodrębnić od innych postępowań. Zwrócił też uwagę na istotny element tego postępowania, jakim jest sekwencyjność poszczególnych działań organów i stron.

(łd)