Roboty budowlane to, obok dostaw i usług, taki rodzaj zamówień, które są udzielane na podstawie Ustawy z 29 stycznia 2004 r. ? Prawo zamówień publicznych (P.z.p.). Jak wynika z rocznego sprawozdania Urzędu Zamówień Publicznych, w 2012 r. stanowiły one najistotniejszą część rynku pod względem wartości wydatkowanych środków ? było to 45% ogólnej kwoty udzielonych zamówień.

Ustawa z 12 października 2012 r. o zmianie ustawy ? Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi, która weszła w życie 20 lutego br., dokonała zmian w art. 2 P.z.p., tj. w ustawowym słowniczku. Zmodyfikowano m.in. definicję robót budowlanych oraz wprowadzono nowe pojęcia, takie jak ?obiekt budowlany? czy ?newralgiczne roboty budowlane?.

Definicja robót budowlanych

Modyfikacja ustawowych pojęć, zawartych w art. 2 P.z.p., stanowi implementację do polskiego porządku prawnego dyrektywy klasycznej1 oraz sektorowej2. Celem zmian ma być również ujednolicenie i doprecyzowanie zamówieniowych definicji. Warto podkreślić, że terminy znajdujące się w słowniczku P.z.p. będą używane wyłącznie na gruncie tej ustawy i nie będą miały wpływu na interpretację tych pojęć w innych aktach normatywnych, w tym w przepisach Ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.

A zgodnie z tą ostatnią regulacją, za roboty budowlane uznaje się ?budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie l...