Już niedługo ? o miesiąc wcześniej niż zazwyczaj ? w Poznaniu odbędą się kolejne Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLEKO. Swoistym preludium do tego wydarzenia będzie ? jak co roku ? Międzynarodowy Kongres Ochrony Środowiska ENVICON. I choć mogłoby się wydawać, że w roku wejścia w życie ustawy ?czystościowej? temat gospodarki odpadami zdominuje obrady, to jednak także osoby zainteresowane gospodarką wodno-ściekową, finansowaniem ochrony środowiska oraz partnerstwem publiczno-prywatnym w tym obszarze będą usatysfakcjonowane programem.

 

Magdalena Dutka, prezes firmy Abrys

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON ? będąca już siedemnastą odsłoną tego wydarzenia ? odbywać się będzie pod hasłem ?Ochrona środowiska w gospodarce?. Kongres przygotowywany jest głównie z myślą o przedstawicielach środowisk mających realny wpływ na kształtowanie się gospodarki i ochrony środowiska w Polsce. Liczymy, że również w tym roku zakończy się on sukcesem ? w postaci nie tylko pouczających wniosków na przyszłość, ale również konstruktywnych rozwiązań, które zostaną wdrożone w najbliższym czasie.

Tegoroczny Kongres to także możliwość poznania zmian legislacyjnych dotyczących branży oraz innowacyjnych rozwiązań w branży odpadowej i wodociągowo-kanalizacyjnej. Ponadto przygotowaliśmy całodniowy panel poświęcony finansowaniu w ochronie środowiska.

Serdecznie wszystkich zachęcam do czynnego udziału w tym wydarzeniu, którego największymi wartościami są przekazywanie wiedzy eksperckiej oraz możliwość dyskusji na aktualne tematy związane z branżą ? zarówno tej formalnej, podczas poszczególnych sesji i paneli dyskusyjnych, jak i tej mniej oficjalnej, w kuluarach. Zapraszam także na jubileusz 25-lecia działalności firmy Abrys w sektorze ochrony środowiska, który utwierdza mnie w przekonaniu, że tylko z Państwa udziałem możemy nadal wyznaczać dobry kierunek w branży ? zarówno dla nas, jak i dla środowiska.

 

prof. dr hab. Marek Górski, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Szczeciński

Polskie przepisy dotyczące postępowania z odpadami od 2001 r. są ściśle powiązane z regulacjami unijnymi, dlatego też zmiany zachodzące w tych regulacjach muszą wywoływać odpowiednie zmiany w polskim prawie. Na szczeblu unijnym podstawowym aktem ustalającym cele i zadania dotyczące właściwego postępowania z odpadami jest Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2008/98/WE z 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów (dyrektywa ramowa). Podstawową ideą tego aktu jest tworzenie środków prawnych promujących koncepcję ?społeczeństwa recyklingu?, dążącego do eliminacji wytwarzania odpadów i do wykorzystywania odpadów jako zasobu.

Transpozycję wymagań wynikających z tej dyrektywy zapewnia przede wszystkim Ustawa z 14 grudnia 2012 r. o odpadach, obowiązująca od 23 stycznia 2013 r. Jednak bardzo duże znaczenie mają także uzupełniające jej postanowienia akty szczegółowe, w tym zwłaszcza dotyczące postępowania z odpadami komunalnymi, ze względu na ilość tego rodzaju odpadów powstających w kraju (znowelizowana w 2011 r. ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach).

Wskazane akty, pomijając w tej chwili zastrzeżenia dotyczące jakości zawartych w nich regulacji, zapewniają kompleksowy system przepisów uwzględniających podstawowe wymagania prawa unijnego, system konieczny do ścisłego wdrożenia. Wdrożenie takie napotyka jednak w praktyce na szereg różnych kłopotów, mało skuteczna okazuje się także egzekucja obowiązujących wymagań. Te dwie kwestie wydają się w tej chwili najważniejsze, a ich rozwiązanie przesądzi o skuteczności działania nowych regulacji i tym samym o wypełnieniu przez Polskę wiążących ją wymagań prawa unijnego. O tych, jakże ważnych, sprawach będziemy rozmawiać na tegorocznym Kongresie.

 

prof. dr hab. inż. Marek Gromiec, Krajowa Rada Gospodarki Wodnej

Gospodarka wodno-ściekowa stanowi jeden z głównych czynników kształtujących rozwój cywilizacyjny miast i wsi. Efektywne uzdatnianie wody i oczyszczanie ścieków uznawane jest za podstawę poziomu jakości życia i zdrowia ludności danego państwa. Polska, po wstąpieniu do Unii Europejskiej, doświadcza bezprecedensowego w swojej historii rozwoju gospodarki wodno-ściekowej, szczególnie w zakresie budowy, rozbudowy i modernizacji sieci kanalizacyjnych i oczyszczalni ścieków. W konsekwencji następnym kierunkiem działań, realizowanych równocześnie, powinno być rozwiązywanie problemu zagospodarowania znacznych ilości osadów ściekowych, powstających w wyniku oczyszczania ścieków. Nie należy zapominać również o konieczności dalszego rozwoju i modernizacji sieci i stacji wodociągowych, ponieważ trudno zgodzić się z poglądami, że w tej dziedzinie wszystko zostało już zrobione.

Do Polski napływa szereg zagranicznych urządzeń i technologii, które powinny być przebadane przed ich wprowadzeniem w życie w warunkach krajowych. Należy również stworzyć warunki do dalszego rozwoju krajowych urządzeń i technologii oczyszczania wody i ścieków oraz przeróbki osadów ściekowych, a nawet do ich eksportu. Konieczne są dalsze innowacje techniczno-technologiczne w tym zakresie, które powinny nadążać za powstawaniem coraz nowszych form zanieczyszczeń i nowymi strategiami gospodarki wodno-ściekowej, związanymi z zaostrzającymi się standardami wspólnotowymi.

Wiele tych zagadnień zostanie zaprezentowane lub przedyskutowane na Kongresie, dlatego serdecznie zapraszam do udziału w tym wydarzeniu.

Przygotowała Barbara Kostrzewska

Więcej na www.envicon.abrys.pl