Praktycznie w Augustowie
?Praktyczne aspekty zarządzania gospodarką wodno-ściekową? to hasło przyświecające VII już edycji Konferencji Firm Komunalnych, która w tym roku odbyła się w Augustowie w dniach 17-19 czerwca.
Do hotelu ?Warszawa?, położonego w niewielkiej odległości od jezior Rospuda i Necko, na zaproszenie organizatorów, czyli firm: Fusion Polska, Wilo, Unisoft, Złote Runo, Stokota, Per Aarsleff, P&T, AVK Armadan, przyjechało kilkadziesiąt osób, zainteresowanych tematyką ponadregionalnej konferencji wodociągowej.
Patronat organizacyjny nad imprezą sprawowali: Regionalne Stowarzyszenie Wodociągowe z siedzibą w Olsztynie, Stowarzyszenie Wodociągi Podlaskie oraz Wod-Kan Olsztyn, PWiK Ełk i WiKM Augustów. Natomiast patronatem naukowym wydarzenie objęli Politechnika Białostocka i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Honorowy patronat sprawowali burmistrz miasta Augustów oraz Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie. Honorowemu Komitetowi Organizacyjnemu przewodził prof. dr hab. Lech Dzienis, rektor Politechniki Białostockiej.
Czas wykładów
Konferencję otworzył dr inż. Andrzej Brudniak, reprezentant Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, który odczytał referat dotyczący wybranych metod pomiaru uciążliwości zapachowej obiektów gospodarki komunalnej. Następnie członkowie Koła Inżynierów Ochrony Środowiska zaprosili uczestników do wzięcia udziału w doświadczeniu badającym uciążliwość zapachową. Ponadto opowiedzieli o warsztatach z zakresu oflaktometrii dynamicznej i metod terenowych pomiaru uciążliwości zapachowej. Pierwszą część wykładów podsumował prof. dr hab. Bartosz Rakoczy (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). W doskonałym wystąpieniu poruszył on również kwestię prawa własności wód w kontekście zarządzania wodami. Pierwszego dnia augustowskiej konferencji głos zabrał także wspomniany już prof. Lech Dzienis, który zaproponował zebranym referat dotyczący tlenowo-beztlenowej przeróbki osadów ściekowych. Uczestników zainteresowało również wystąpienie Piotra Dardzińskiego, kierownika oczyszczalni ścieków w PWiK Ełk, który omówił temat zwiększenia produkcji biogazu w oczyszczalni w Nowej Wsi Ełckiej. W referacie przedstawił też wykorzystanie osadów z podczyszczalni ścieków z zakładów mięsnych. Drugi dzień konferencji również obfitował w interesujące wydarzenia, spośród których warto wymienić m.in. wykład prof. dra hab. Ziemowita Suligowskiego, opisujący wpływ powietrza w sieciach wod-kan na ich funkcjonowanie, a także wystąpienie dra inż. Janusza Dolckiego, który poruszył kwestię nowelizacji ustawy o zamówieniach publicznych.
Podczas VII Konferencji Firm Komunalnych nie mogło zabraknąć wystąpień przedsiębiorstw ? organizatorów tego wydarzenia.
Relaksu czas
Organizatorzy, wychodząc z założenia, że nie samą pracą człowiek żyje, zaproponowali przybyłym na konferencję również szereg atrakcji, wypełniających czas wolny. Pierwszego dnia zaproszono gości na kilkugodzinny, wieczorny rejs statkiem po okolicznych jeziorach. Wieczór na wodzie umilił koncert, podczas którego wspólnie śpiewano szanty i tańczono. Nie zapomniano także o przygotowaniu licznych konkursów. Do brzegu zawitano już dobrze po przepięknym, jak to zwykle bywa na Mazurach, zachodzie słońca, a chętni mogli uczestniczyć w biesiadzie integracyjnej nad brzegiem jeziora. Drugiego dnia organizatorzy zapewnili muzyczne niespodzianki. Podczas uroczystej kolacji zaproponowano zebranym koncert dra Marka Brzozowskiego (szerzej znanego jak De Marco), który promował swoją nową płytę. Tuż po nim wystąpiła gwiazda wieczoru ? Andrzej Rybiński, który (nie przestając się uśmiechać) zagrał swoje największe przeboje, takie jak: ?Nie liczę godzin i lat?, ?Pocieszanka? czy ?Czas relaksu?.
Uczestnicy konferencji żegnali się z Augustowem w poczuciu nie tylko dobrze wykonanej pracy i spełnionego obowiązku, ale również mając świadomość ciekawie spędzonego czasu.
Anna Lembicz