W wakacyjnym okresie pojawia się łączone, lipcowo-sierpniowe wydanie miesięcznika ?Wodociągi-Kanalizacja?. Nie da się ukryć, że ten numer zdominowały dwa rodzaje materiałów. Pierwszy z nich to relacje z konferencji, które nasza redakcja objęła patronatem medialnym i w których w ostatnim miesiącu uczestniczyliśmy. Przedstawiciele redakcji brali udział szkoleniu dotyczącym szeroko pojętej gospodarki komunalnej, które Konwent Kierowników Jednostek Komunalnych Województwa Podkarpackiego zorganizował w sercu Bieszczad (Bystre). Stamtąd ruszyliśmy na VII Konferencję Firm Komunalnych do Augustowa, pojawiliśmy się również w Zielonej Górze na Konferencji Naukowo-Technicznej ?Inżynieria i kształtowanie środowiska?.

Publikujemy również artykuł dotyczący konferencji organizowanej już po raz jedenasty przez ?Inżynierię Bezwykopową?. W jej trakcie przyznano nagrody w postaci ?Tytanów?, o czym informujemy na naszych łamach. Warto wiec sprawdzić, kogo wyróżniono. Relacja ta wprowadza drugi z tematów, któremu sporo miejsca poświęcamy w bieżącym wydaniu, czyli zagadnienia związane z technologią bezwykopową. Polska Fundacja Technik Bezwykopowych obchodzi w tym roku jubileusz 15-lecia działalności. To dobry moment, żeby pochwalić się swoimi osiągnięciami i sukcesami, co w jednym z artykułów czynią naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej, na czele z prof. dr. hab. inż. Andrzejem Kuliczkowskim.

Szereg możliwości dofinansowania oraz wzrost świadomości ekologicznej rodaków zaowocowały wzmożonym zainteresowaniem indywidualnymi systemami oczyszczania ścieków. W związku z tym pojawiły się także różnorakie problemy, o czym pisze Tomasz Warężak w tekście pt. ?Oczyszczalnie przydomowe w myśl przepisów UE i Polski?.

W wydaniu lipcowo-sierpniowym pojawia się również kolejna odsłona działu WOD-KAN-NET, w którym analizujemy strony internetowe największych przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych w Polsce. W tym wydaniu wzięliśmy pod lupę witryny www Toruńskich Wodociągów, Wodociągów Kieleckich i Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji z Gliwic.

Letnie wydanie naszego miesięcznika wieńczy dział ?Raport Wod-Kan?, w którym poruszono temat dezynfekcji wody i ścieków promieniami UV. Opublikowany w tym dziale artykuł autorstwa prof. Marka Gromca (Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie) oraz Tomasza Gromca (Krevox) szczegółowo opisuje technologię wykorzystującą promieniowanie UV do dezynfekcji wody i ścieków. Pokazuje także zalety tej metody, które sprawiają, że jest coraz chętniej stosowana.

W kolejnym wydaniu zastanowimy się m.in. nad tym, czy spalanie osadów ściekowych jest przyszłościową technologią oraz przyjrzymy się armaturze w sieciach wodociągowo-kanalizacyjnych na przykładach zasuw i przepustnic. Zajmiemy się również sprawą, którą żyje branża wod-kan, czyli tematem kontrowersyjnych zdaniem wodociągowców wyroków UOKiKów. Już dziś zapraszamy do lektury.

Anna Lembicz