O zmianach granic miast
Podczas posiedzenia w Nowym Tomyślu, które odbyło się 30 sierpnia 2013 r., członkowie Zarządu Związku Miast Polskich (ZMP) dyskutowali z Magdaleną Młochowską, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji (MAiC), na temat problemów i wyzwań dotyczących zmian granic miast.
? Zmiana granic miast często budzi duże emocje i ZMP znajduje się w ciągłym konflikcie z MAiC, które nie wyraża zgody na poszerzenie granic miast, gdy te potrzebują przestrzeni dla rozwoju ? mówił Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP. Zwracał on też uwagę, że decyzja o zmianie granic niejednokrotnie ma charakter polityczny, a ponadto brakuje zarówno jasnych kryteriów udzielania na nią zgody, jak i narzędzi ułatwiających współpracę między sąsiadującymi jednostkami samorządu terytorialnego (JST).
Magdalena Młochowska podkreśliła, że trudno przyjąć jedną stałą regułę w tej materii, gdyż, po pierwsze, każdy przypadek jest inny, a po drugie, zawsze należy pamiętać, że generuje on konflikt miasta z otoczeniem. Resort musi również brać pod uwagę, czy przejęcie jakiegoś fragmentu gminy nie naruszy jej stabilności finansowej. Minister wyraziła też opinię, że w Polsce jest za dużo gmin i powiatów, dlatego lepiej łączyć gminy w jedną jednostkę administracyjną, tworząc gminy miejsko-wiejskie ? zamiast obecnie funkcjonujących gmin ?obwarzankowych?.
Ryszard Grobelny, prezydent Poznania i prezes ZMP, przypomniał, że już w XIX w. rozwój miast odby...