Status „osób niebędących ludźmi”
Od tysięcy lat odnotowywane były niewyjaśnione zachowania delfinów, które m.in. ratowały tonących ludzi, podtrzymując ich na wodzie, lub pomagały zbłąkanym żeglarzom wrócić do portu. Delfiny zachowują się podobnie także w stosunku do starszych, osłabionych przedstawicieli swojego gatunku, którym pomagają utrzymywać się na wodzie do czasu ich śmierci. Dziś tłumaczy się te zachowania empatią, umiejętnością wyczucia bólu, cierpienia i strachu ? i to nie tylko w odniesieniu do swojego gatunku.
Delfiny znane są ze swojej niezwykłej inteligencji i emocjonalności, co od lat próbują rozszyfrować badacze. Ostatnio uczeni z uniwersytetu w St. Andrews (Szkocja) dowiedli, że delfiny nadają sobie imiona (charakterystyczne gwizdy) i posługują się nimi w komunikacji między sobą. Imiona te są dziedziczone przez synów ? samce po matce. Samice delfinów ? dla odróżnienia od matki ? dostają nowe imię. Delfiny reagują na przypisane im imiona ? dźwięki. Dla większości z nas wyniki tych badań mogą okazać się zaskakujące. Oznacza to, że tracimy monopol na Ziemi jako istoty świadome. Są nawet naukowcy, którzy twierdzą, że świat uczuć i emocji delfinów może być bardziej rozbudowany i bogatszy od ludzkiego!
Delfiny pojawiły się na Ziemi jako pierwsze. Ich ewolucja, a zatem rozwój i adaptacja do zmian, liczy aż 30 mln lat. Historia homo sapiens to najwyżej kilka milionów lat. Stosunek wagi mózgów delfinów do masy ciała wynosi 3,8. Zajmują pod tym względem drugie miejsc...