Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylająca niektóre dyrektywy miała być transponowana do prawa każdego kraju członkowskiego do 12 grudnia 2010 r.

W Polsce dokonano tego w głównej mierze Ustawą o odpadach z 14 grudnia 2012 r., ale po części także za pomocą nowelizacji Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (u.u.c.p.g.) z 1 lipca 2011 r. oraz dodatkowo Ustawą z 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.

Jedną z nowych i istotnych regulacji wprowadzonych we wspomnianej dyrektywie jest nałożenie na kraje członkowskie obowiązku powtórnego wykorzystania i recyklingu 50% wagowo odpadów z gospodarstw domowych i odpadów podobnych do tych z gospodarstw domowych, w tym co najmniej papieru i tektury, metalu, tworzyw sztucznych oraz szkła (PMTS). Poziom ten ma być zrealizowany do 2020 r. Krajom członkowskim pozostawiono swobodę w zakresie dojścia do tego poziomu, jak i lokalnych rozwiązań. W Polsce obowiązek ten został nałożony na gminy ustawą o utrzymaniu czystości, a na organizacje odzysku ustawą o gospodarce opakowaniami. Celem wprowadzenia tego obowiązku jest stworzenie warunków, umożliwiających realizację jednego z założeń strategii unijnej, jakim jest budowanie społeczeństwa recyklingu w Europie. Podstawę tej strategii stanowi minimalizacja zużywania zasobów naturalnych poprzez maksymalizację ponownego wykorz...