Bardzo duży procent zebranych odpadów nadających się do recyklingu jest eksportowanych do krajów rozwijających się, gdzie podlegają rozmaitym procesom, przeprowadzanym w prymitywnych warunkach, bez żadnych zabezpieczeń środowiskowych i ochrony zdrowia oraz życia pracowników.

Zdaniem Amerykańskiej Koalicji na rzecz Recyklingu Elektroniki (CAER), Ustawa o Odpowiedzialnym Recyklingu Elektroniki (RERA) jest niezbędna do tworzenia miejsc pracy i wspierania inwestycji w przemyśle recyklingu. Na podstawie badań wykonanych przez Koalicję można stwierdzić, że ograniczenia dotyczące eksportu elektronicznych odpadów dają możliwość utworzenia 42 tys. nowych miejsc pracy oraz przyrostu płac na poziomie 1 mld dolarów.

Jednym z celów aktu prawnego RERA jest zakazanie wywozu elektroniki, której niewłaściwe usuwanie może być zagrożeniem dla środowiska oraz zdrowia mieszkańców. Bardzo istotny powód wprowadzenia obostrzeń w handlu złomem elektronicznym to znaczący odpływ surowców, które mogą być pozyskane w wyniku recyklingu różnych produktów. Duże ilości strategicznych surowców zawartych w złomie elektronicznym, w tym pierwiastków ziem rzadkich, złota, miedzi i aluminium, są sprzedawane wyłącznie za granicę, co powoduje zmniejszenie dochodów z eksportu oraz redukcję miejsc prac w przemyśle recyklingu.

Recykling statków

W ubiegłym roku ponad 1300 statków oceanicznych sprzedano w celu z...