Temat ciągle aktualny
Już po raz siódmy na Międzynarodowej Konferencji Naukowej ?Innowacyjne rozwiązania rewitalizacji terenów zdegradowanych?, która odbyła się w dniach 2-4 października 2013 r. w Ustroniu, ponad stu naukowców, ekspertów oraz przedstawicieli samorządów i przedsiębiorstw dyskutowało nad skutecznymi i efektywnymi sposobami odnowy zdewastowanego środowiska. Uczestnicy z Austrii, Czech, Francji, Izraela, Kanady, Niemiec i Polski wygłosili w sumie 44 referaty. W spotkaniu wzięło udział również ośmiu młodych naukowców, laureatów ogólnopolskiego konkursu na prace naukowo-badawcze dotyczące rewitalizacji terenów zdegradowanych ? REVITARE 2013, zorganizowanego przez Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych (IETU).
Wiodącą problematyką Konferencji były ochrona oraz rewitalizacja wód powierzchniowych i podziemnych. Nie zabrakło zatem prezentacji na temat innowacyjnych metod, technologii i narzędzi wspierających odnowę ekosystemów wodnych. Referat wprowadzający wygłosił prof. dr hab. Piotr Małoszewski z Helmholtz Center Munich w Niemczech. Mówiąc o rewitalizacji wód, prelegenci skupili się głównie na metodach zapobiegania pogłębianiu się eutrofizacji zbiorników, na właściwościach chemicznych wód i osadów oraz zawartości metali ciężkich w roślinach wodnych, zagospodarowaniu terenu wokół zbiorników retencyjnych, roli obszarów nadrzecznych w strukturze przestrzenno-funkcjonalnej oraz na zastosowaniu remediacji in situ.
Pięć sesji tematycznych poświęcono innowacyjnym technologiom oczyszczania terenów, charakterystykom rozpoznawania i monitoringu terenu, aspektom przyrodniczym i krajobrazowym rewitalizacji, narzędziom wspomagającym przekształcenia obszarów miejskich i poprzemysłowych oraz studiom przypadków i dobrych praktyk. Gorącą dyskusję wzbudziły m.in. wystąpienia Naftaly?ego Goldshlegera z Ministerstwa Rolnictwa w Izraelu na temat kosztów i możliwości zastosowania metody teledetekcji czy Magdaleny Vogt z Politechniki Krakowskiej, laureatki konkursu REVITARE, która omówiła znaczenie roślin w rewitalizacji centrów miast.
W Ustroniu obecny był również prof. Jairo Falla z IUT Thionville/Yutz Uniwersytetu Lotaryngii (Francja), który już od pięciu lat bierze udział w obradach, prezentując francuskie doświadczenia w zakresie rewitalizacji.
Konferencja zorganizowana została przez Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego i IETU.
Duże zainteresowanie Konferencją wskazuje, że podejmowanie problematyki rewitalizacyjnej jest aktualne i potrzebne.
(ecs)
Tytuł od redakcji