Z inicjatywy Towarzystwa na rzecz Ziemi 30 września br. w Oświęcimiu odbyła się konferencja, która oficjalnie zainaugurowała wystawę ?Wisła w Małopolsce?, stanowiącą część projektu ?Chronimy wiśliska?. Celem ekspozycji jest zaprezentowanie piękna i różnorodności przyrodniczej starorzeczy górnej Wisły, a także zwrócenie uwagi na zagrożenia przyrody występującej na wiśliskach.

Podczas konferencji zaprezentowano różne spojrzenia na Wisłę i jej starorzecza. Wśród prelegentów liczną grupę stanowili przyrodnicy ? omówili oni wyniki swych badań nad florą i fauną wiślisk, dowodząc, że za sprawą niezwykłych, rzadko spotykanych gatunków zwierząt i roślin miejsca te są ostatnimi ?oazami bioróżnorodności?. Na spotkanie zaproszono także artystów, autorów zarówno fotografii, jak i cieszących się dużym zainteresowaniem edukacyjnych projektów ekologicznych oraz przedstawicieli Stowarzyszenia ?Instytut Multimedialny?, zajmującego się rekonstrukcją krypy pływającej niegdyś po Wiśle. Na konferencji gościła również autorka przewodników rowerowych, wytyczająca Wiślaną Trasę Rowerową, wiodącą szlakiem starorzeczy. Promuje ona walory przyrodnicze wiślisk, przyczyniając się do rozwoju turystyki w tym regionie. Jeszcze inne spojrzenie na ?królową polskich rzek? zaprezentował hydrolog, opowiadający o programach ochrony przeciwpowodziowej doliny górnej Wisły.

Za sprawą ciekawych prelekcji uczestnicy konferencji mieli okazję poznać lub odkryć na nowo niezwykłe walory przyrodnicze rzeki. Dzięki takim właśnie spotkaniom lokalna społeczność małopolskich gmin ma szansę przekonać się, że istniejące na ich terenie wiśliska nie są uciążliwym i bliżej nieznanym elementem krajobrazu, ale ciekawym miejscem, przesądzającym o ich bogactwie naturalnym.

(jt)

Tytuł od redakcji