Dlaczego mamy mało PPP?
Idea aktywnej pomocy państwa w pozyskaniu lokali mieszkalnych dla członków lokalnych społeczności, którzy z różnych powodów nie radzą sobie w życiu, jest rozpowszechniona na wszystkich kontynentach i od dawna stanowi ważny komponent polityki prospołecznej. Do katalogu metod wdrażania tego rodzaju przedsięwzięć doszło niedawno partnerstwo publiczno-prywatne (PPP).
Cele budownictwa mieszkaniowego często określone są przez priorytety polityki społecznej danego kraju i cele doraźne, takie jak stymulowanie pozytywnych zmian demograficznych, przeciwdziałanie bezdomności i wykluczeniu społecznemu, absorpcja emigrantów, zapobieganie emigracji osób w wieku produkcyjnym, przyciąganie inwestorów poprzez tworzenie bazy mieszkaniowej dla pracowników, opieka nad seniorami czy wyrównywanie szans społeczno-zawodowych dla rodzin o niskich dochodach.
PPP ? stanowiąc tryb wdrażania inwestycji o charakterze mieszkaniowym dla społeczności lokalnych ? jest potwierdzonym i skutecznym sposobem realizacji takich zadań. W ostatnich latach najwięcej inwestycji w sektorze mieszkalnictwa gminnego przeprowadzono w Australii, Nowej Zelandii oraz Malezji i innych krajach azjatyckich. W Europie najbardziej usystematyzowane doświadczenie w tym zakresie prezentuje Wielka Brytania.
Niepotrzebny indywidualizm
W Polsce od czasu do czasu pojawiają się doniesienia prasowe o kolejnych indywidualnych projektach PPP, które...