Przełom roku to idealny moment na dokonanie podsumowań. Oceniając 2013 r., niestety, nie można stwierdzić, że był on w pełni udany dla branży złomowej.

Oczywiście dokonały się pewne istotne zmiany legislacyjne, o które branża wnioskowała od dłuższego czasu, a które usprawniają funkcjonowanie firm złomowych na rynku krajowym, ale, niestety, spowolnienie światowych rynków, kryzys na krajowym rynku budowlano-mieszkaniowym oraz wyhamowanie inwestycji infrastrukturalnych to jedne z głównych czynników wpływających na ogólne spadki w branży stalowej, a tym samym złomowej.

Tendencja zniżkowa

Obecna koniunktura to nie tylko bolączka polskiego systemu gospodarczego, ale również europejskich i niektórych światowych rynków. Spoglądając na dostępne dane z rynków światowych, dotyczące pierwszego półrocza 2013 r., dostrzega się ogólną tendencję zniżkową w stosunku do sytuacji w 2012 r. Znacznie wybijają się chińskie i japońskie rynki stalowe, które osiągnęły wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Na rynku złomowym jedynie Chiny i Republika Korei obroniły się przed ogólną tendencją spadkową. UE zanotowała spadek na poziomie 7,8% w stosunku do zużycia złomu w 2012 r. oraz spadek na poziomie 5,15% w odniesieniu do produkcji stali w 2012 r.

Najwięksi operatorzy stalowego rynku europejskiego, czyli Niemcy, Włochy, Francja, Hiszpania i Polska, odnotowali spadki w stosunku do pierwszego półrocza 2012 r. Z pierwszej s...