Na uroczyste rozświetlenie miejskiej choinki co roku czekają nie tylko najmłodsi mieszkańcy.

Wydarzeniu towarzyszą śpiewanie kolęd, spotkanie ze Świętym Mikołajem czy tworzenie ozdób choinkowych. Drzewka są starannie wybierane lub projektowane ? wysokie na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt metrów i ozdobione tysiącem lampek wprowadzają mieszkańców w świąteczny nastrój. Miasta dokładają wszelkich starań, by świąteczne iluminacje były wyjątkowe. Te najpiękniejsze wskazywane są podczas organizowanego od kilku lat ?Plebiscytu Miast?.

Wspólne budowanie

Nietypowa, bo wykonana z 3 tys. zielonych, niezgniecionych i zakręconych butelek PET o pojemności półtora litra EKOchoinka została ustawiona na Starym Rynku w Poznaniu. Inicjatorem akcji była Fundacja Allegro All For Planet. Świąteczne drzewko zaprojektowali architekci ? Piotr Wełniak oraz Anita Chudecka, a w jego budowę zaangażowali się mieszkańcy miasta. W dniach 6-14 grudnia ub.r. w godzinach 12-20 pod okiem instruktorów Poznaniacy wspólnie tworzyli moduły, które zostały ułożone na metalowym stelażu. W ten sposób powstała ekologiczna choinka z butelek PET o wysokości ponad 8 metrów.

W ramach akcji (w dniach od 21 listopada do 2 grudnia ub.r.) Fundacja Allegro All For Planet przeprowadziła w firmach zrzeszonych w Konsorcjum Marki Poznań oraz poznańskich redakcjach zbiórkę potrzebnego surowca. Łącznie pozyskano prawie 1,5 tys. butelek. Przynosili je również mieszkańcy miasta, biorący udział w konkursie EKOpoznaniak, zorganizowanym 6 grudnia. Tego dnia w zbiórce uczestniczyło prawie 100 osób, które zgromadziły łącznie 921 butelek. Najwięcej opakowań spełniających wymagane kryteria przekazał Jerzy Podzerek, który rozświetlił ekologiczną miejską choinkę w towarzystwie prezydenta miasta. Potrzebny surowiec zarówno firmy, jak i mieszkańcy dostarczali również po zakończeniu zbiórki. Nowe, ale zawierające wadę i przeznaczone do unieszkodliwiania butelki, przekazał także ich producent. Łącznie zebrano ponad 3,5 tys. opakowań. Te, które nie zostały wykorzystane lub nie spełniały określonych kryteriów zastosowano jako materiał do tworzenia opakowań na prezenty podczas warsztatów.

Pod koniec grudnia EKOchoinka została zdemontowana, a butelki PET posłużyły do produkcji ekologicznych poduszek, przeznaczonych na licytację podczas 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Życzenia i prezenty

To nieodłączne elementy Bożego Narodzenia. W ramach akcji Fundacja Allegro All For Planet przygotowała również wirtualną wersję EKOchoinki, na której, dzięki specjalnej aplikacji na stronie internetowej Fundacji, zainteresowane osoby mogły zapalić światełko i złożyć świąteczne życzenia. Dodatkowo były one wyświetlane także na ekranie umieszczonym na Starym Rynku w Poznaniu. Ponadto od połowy grudnia w specjalnie przygotowanych kontenerach, usytuowanych w pobliżu ekologicznej choinki, odbywały się warsztaty tworzenia pomysłowych opakowań na prezenty z niepotrzebnych przedmiotów, takich jak butelki, wytłaczanki po jajkach czy kubki po kawie.

Celem akcji przeprowadzonej przez Fundację była promocja ekologicznego podejścia do świąt Bożego Narodzenia oraz przedstawienie praktycznych porad na temat spędzania ich w zgodzie z naturą. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem sprawował Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, a patronatem medialnym wydarzenie objęły m.in. miesięcznik ?Recykling? oraz portal edukacji ekologicznej ZielonaLekcja.pl.

Na podstawie materiałów prasowych opracowała Katarzyna Gorwa