Co czeka branżę opakowaniową?
Ostatni rok przyniósł wiele zmian prawnych i systemowych w zakresie odpadów komunalnych. Dużą ich część stanowią odpady opakowaniowe, które przedsiębiorcy muszą zagospodarować poprzez odzysk i recykling. Stanowią one między 30% a 40% masy odpadów komunalnych i nawet do 60% ich objętości.
W myśl nowej dyrektywy o odpadach, polski rząd planuje zwiększenie selektywnego zbierania odpadów opakowaniowych pochodzących z gospodarstw domowych. Dziś, aby dobrze zinterpretować nowy system, trzeba czytać równocześnie trzy ustawy, które mają wpływ na regulacje w zakresie odpadów opakowaniowych. Są to ustawa ?czystościowa?, ustawa o odpadach oraz nowa ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, która weszła w życie 1 stycznia br.
Prace nad ustawą o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi trwały aż siedem lat, a na ostatnim etapie prac legislacyjnych posłowie, za aprobatą rządu, zdecydowali o fundamentalnych zmianach systemowych dla opakowań wielomateriałowych oraz po środkach niebezpiecznych. Stało się to pomimo zgłaszanych do nowych przepisów przez sejmowe Biuro Analiz wątpliwości natury konstytucyjnej. Zgodnie z intencją ustawodawcy, do gry o realizację obowiązków dla tych konkretnych grup zużytych opakowań mają się włączyć izby gospodarcze, a organizacje odzysku mają zostać wyłączone z realizacji obowiązków dla tych opakowań. Skutki nowych przepisów dla przejrzystości rynku i biurokracji trudno na razie ocenić. Pewnie za chwilę okaże s...