Dziś trudny odpad: jutro surowiec
Jednym z racjonalnych sposobów zagospodarowania podłoża poprodukcyjnego odpadowej ogrodniczej wełny mineralnej może okazać się wykorzystanie zawartych w niej składników odżywczych w produkcji nawozów ciekłych, podłoży mieszanych lub użyźniaczy glebowych.
Dzisiejsze uregulowania prawne pozostawiły ten odpad poza ogólną ewidencją, ponieważ producenci warzyw i kwiatów metodą bezglebową nie zostali zobowiązani do sprawozdawania z ilości wykorzystanego surowca i jego zagospodarowania. Prawo dopuszcza również zagospodarowanie tego odpadu poprzez wprowadzenie go do ziemi, jednakże w związku z koniecznością poddania odpadowej ogrodniczej wełny mineralnej wcześniejszej obróbce (choćby poprzez zdjęcie folii polietylenowej i konieczność rozdrobnienia), wprowadzenie tego odpadu do ziemi wymaga wcześniejszego uzyskania stosownego zezwolenia. Producenci warzyw i kwiatów z oczywistych względów unikają tych procedur, nie zdając sobie sprawy z tego, że oprócz trudu odpowiedniego przygotowania odpadu do zagospodarowania, nie spełniają wymogów prawnych.
Na terenie całego kraju można zaobserwować składowane odpady ogrodniczej wełny mineralnej nie tylko na składowiskach, lecz również zalegające na terenach leśnych, nieużytkach i bezdrożach.
Wełna mineralna jest odpadem trudnym. Posiada dużą objętość przy małej gęstości, jest odpadem wieloskładnikowym, zawiera resztki pouprawowe i folię polietylenową, stanowi też zagrożenie środowiskowe (pato...