Jak zrealizować cele?
W dyskusjach na temat gospodarki odpadami w nowym systemie wciąż zapominamy o głównych celach, jakie przyświecały wprowadzonej ?rewolucji odpadowej?. Aby je zrealizować, potrzebna jest poprawa zapisów ustawowych, edukacja społeczeństwa i przyjęcie precyzyjnych zasad ustalania wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami. Konieczne będą też wzmożone kontrole oraz powierzenie gminom funkcji sterowania nowym systemem.
Nowelizacja ustawy czystościowej była konieczna ze względów prawnych (konieczność dostosowania przepisów do prawa europejskiego), ekonomicznych i przede wszystkim środowiskowych. Bez wdrożenia nowych przepisów na pewno nie bylibyśmy w stanie osiągnąć wskaźników przyjętych w Traktacie Akcesyjnym, trzeba jednak pamiętać, że wprowadzenie tak poważnych zmian jest procesem ciągłym i długotrwałym. Przykład innych krajów europejskich pokazuje, że dostosowanie się do podobnych rozwiązań trwa kilka lat. Na przykład w Norwegii, która ? wprowadzając podobną ustawę, dysponowała dużo lepszymi rozwiązaniami technologicznymi niż Polska, okres dostosowawczy wynosił sześć lat. Skoro więc ? jako kraj ? podjęliśmy się tak wprowadzenia ważnych zmian, powinniśmy popracować także nad poprawą zapisów ustawowych, aby jak najlepiej zrealizować założone cele.
Jasne kryteria cenowe
Ważne jest, by kryteria opłaty za odbiór odpadów były precyzyjne, a mieszkańcy wiedzieli, z czego wynikają naliczane s...