Jednym z obowiązków, które Polska przyjęła na siebie na mocy traktatu akcesyjnego do UE, było dostosowanie systemu odprowadzania ścieków komunalnych do wymogów stawianych krajom członkowskim UE na mocy postanowień dyrektywy Rady 91/271 z 21 maja 1991 r.

Dyrektywa dotyczyła oczyszczania ścieków komunalnych (Dz. Urz. WE L 135 z 30 maja 1991 r.) ? dalej: dyrektywa Rady 91/271/EWG lub dyrektywa. Zasadniczym obowiązkiem nałożonym na Polskę było zapewnienie wyposażenia wszystkich aglomeracji o równoważnej liczbie mieszkańców (RLM) większej niż 2000 w systemy zbierania ścieków komunalnych.

Środki niezbędne do osiągnięcia wspomnianego celu (a tym samym do zrealizowania przyjętego przez Polskę obowiązku) zostały określone w treści Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK). W programie tym wskazano kolejne działania, zmierzające do pełnej realizacji dyrektywy, w postaci budowy, rozbudowy lub zmodernizowania oczyszczalni ścieków komunalnych oraz budowy sieci kanalizacyjnych.

Termin realizacji obowiązków nałożonych na mocy Traktatu Akcesyjnego w zakresie stworzenia zbiorczych systemów odprowadzania ścieków komunalnych dla wszystkich wyznaczonych aglomeracji upływa 31 grudnia 2015 r.

Zarówno sama dyrektywa Rady 91/271/EWG, jak i przepisy krajowe (Ustawa z 18 lipca 2001 r. Prawo wodne), przewidują, że głównym środkiem do osiągnięcia pożądanego stopnia oczyszczenia ścieków komunalnych jest nie tyle sama budowa ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?