Recykling łączy pokolenia
Ósma edycja PRZETWORÓW była nietypowa ? wzięli w niej udział seniorzy.
Wydarzenie upłynęło pod hasłem ?Młodość na starość?. Tematem przewodnim imprezy związanej z designem, ekologią i recyklingiem, odbywającej się w Warszawie w dniach 14-15 grudnia 2013 r., był proces przemiany starego w nowe przy użyciu zapomnianych metod. By przypomnieć rzemieślnicze tradycje dawnej Warszawy oraz unikatowe techniki tworzenia, do wspólnego projektowania zaproszono seniorów ? uczestników programu ?Seniorzy w akcji?, realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, oraz przedsięwzięcia ?100 palców?. Dwa tygodnie przed rozpoczęciem imprezy młodsi i starsi projektanci spotkali się, by stworzyć zespoły działające podczas PRZETWORÓW ? Rezydencji Twórczego Recyklingu.
W przedsięwzięciu wzięli udział także Floor Nijdeken oraz La Bolleur Studio z Amsterdamu oraz studenci z wydziału Product Design na ECAL (Ecole cantonale d?art de Lausanne ze Szwajcarii).
Przetwór Roku
Ponad 300 projektantów ? amatorów i profesjonalistów ? przetwarzało odpady na przedmioty spełniające nowe funkcje. Uczestnicy mieli do dyspozycji teren dwóch hal o łącznej powierzchni 3 tys. m2 oraz magazyn wypełniony odpadami przekazanymi przez fabryki i przedsiębiorców. Znajdowały się w nim m.in. stare meble i opony, dętki rowerowe, nieaktualne banery reklamowe czy gąbki.
Tradycyjnie najlepszy projekt otrzymał tytuł Przetwór Roku, a ponadto jego twórcy przekazano nagrodę główną w wysokości 5 tys. zł. Zwycięzcą ósmej edycji PRZETWORÓW został Kolektyw 10 Nóg w składzie: Kasia Ambroziak-Jabłońska, Agnieszka Czop, Dagna Gmitrowicz, Paulina Trelewska oraz Jędrek Jaworski, współpracujący z seniorką Urszulą Zalewską. Efektem ich pracy był projekt pn. ?Prze-twórz chatę?, będący recyklingowym odwzorowaniem starej wiejskiej izby z makatkami, słomianką utkaną z odpadów na prawdziwym krośnie oraz kapą z baneru. W uzasadnieniu wyboru wyjaśniono, że spójna, wykonana z przedmiotów dostępnych na miejscu praca ujęła jury romantyczną interpretacją hasła ?Młodość na starość?.
Jury przyznało również trzy wyróżnienia. Otrzymali je Kolektyw Gościnny (ASP Warszawa) za ?Makrokoronkę?, czyli dużą, dobrze widoczną w przestrzeni kotarę z plastikowych odpadów produkcyjnych. Oprócz tego wyróżniono Ławeczkę, czyli Michała Ławniczaka i seniora Zdzisława Majerczyka, za ?Pionowe sztućce?, stworzone na miejscu z zużytych zaworów silnikowych oraz starych łyżeczek, noży i widelców. Ostatni laur przyznano Kai Nosal i Gosi Masłowskiej, które wspólnie z seniorką Ulą Grzelązką zrealizowały projekt ?Painting pancake? ? interaktywną instalację, łączącą gotowanie z projektowaniem, czyli tor maszyn do ozdabiania smażonych podczas imprezy naleśników oraz placków.
Dla każdego coś?
Organizatorzy PRZETWORÓW co roku przygotowują dla uczestników ciekawą ofertę wydarzeń towarzyszących. Jedną z propozycji podczas ubiegłorocznej edycji imprezy były warsztaty dla dzieci pt. ?Dizajneko?, podczas których tworzono m.in. kolorowe bransoletki i naszyjniki z pasków polaru i pociętych koszulek, portfele z opakowań wielomateriałowych czy zabawki dla psów i kotów z pociętych ubrań oraz resztek tkanin.
Kolejną inicjatywą adresowaną zarówno do najmłodszych uczestników wydarzenia, jak i ich rodziców oraz dziadków były warsztaty muzyczne Mikołaja Tabaki, podczas których powstała orkiestra grająca na recyklingowych instrumentach.
Drugiego dnia pracy twórczej towarzyszył występ didżejki Wiki, która tego dnia obchodziła 74 urodziny.
Obecność na PRZETWORACH zagranicznych grup projektowych oraz designerów jest doskonałą okazją do zapoznania się z najnowszymi pomysłami na połączenie recyklingu z designem, natomiast dzięki współpracy z seniorami młodzi projektanci mogli zaznajomić się z bardzo ciekawymi, jednak często już zapomnianymi technikami pracy.
Opracowała Katarzyna Gorwa