EMAS w nowych przepisach o odpadach
Kumulacja zmian w zakresie gospodarki odpadami w ostatnim roku wymusiła nowe podejście do zarządzania firmami. W dostosowaniu się do przekształceń, przy jednoczesnym zachowaniu efektywności działania, szczególnie pomocny może okazać się system EMAS.
Komisja Europejska (KE) określiła, jako jeden z celów polityki środowiskowej Unii Europejskiej, zachęcanie organizacji do stosowania systemów zarządzania środowiskowego, przyczyniających się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko. W ocenie KE systemy tego typu są dla przedsiębiorstw i innych organizacji jednym z potencjalnych narzędzi służących poprawie efektów ich działalności środowiskowej, zapewniających jednocześnie oszczędność energii i innych zasobów. W szczególności UE pragnie zachęcić organizacje do uczestnictwa w systemie ekozarządzania i audytu (EMAS)1.
Najwyższy standard
EMAS (ang. Eco Management and Audit Scheme) to promowany przez Unię Europejską instrument ochrony środowiska, funkcjonujący w oparciu o Rozporządzenie (WE) nr 1221/2009 w sprawie dobrowolnego udziału organizacji w systemie ekozarządzania i audytu we Wspólnocie (EMAS)2.
Bezpośrednie odwołania do systemu EMAS przejawiają się nie tylko w działaniach promocyjno-informacyjnych, prowadzonych przez KE, ale również w nowych rozporządzeniach unijnych oraz dyrektywach. Podobna tendencja obserwowana jest w krajowych przepisach dotyczących ochrony środowiska, gdzie ...