Zieleń w mieście na wagę złota. Metody ewaluacji drzewostanu
W Polsce nie ma dziś żadnej szeroko akceptowanej metody służącej do wyceny korzyści, jakie przynoszą drzewa w miastach. Tymczasem szacowanie ich wartości może być orężem w ochronie przyrody, edukacji ekologicznej i kształtowaniu opinii publicznej.
Drzewa towarzyszą ludzkości od tysięcy lat i zawsze pełniły ważną funkcję w naszym otoczeniu. Kiedyś gwarantowały pożywienie, stanowiły schronienie, dostarczały materiały budulcowe i opał. Wraz ze wzrostem urbanizacji i zmianą stylu życia zaczęto doceniać przyrodę również pod względem rekreacyjnym, estetycznym, ekologicznym i edukacyjnym.
Drzewa są niezmiernie potrzebnym składnikiem miast. Nigdy wcześniej nie były jednak tak zagrożone jak teraz. Postępująca urbanizacja, kontrowersyjne decyzje organów administracyjnych, brak spójnej polityki gospodarki drzewostanem, niewystarczające mechanizmy ochrony przyrody i pogarszające się warunki siedliskowe ? wszystko to sprawia, że co roku tracimy w naszych miastach ogromne ilości drzew. Według raportu Londyńskiej Komisji do spraw Ochrony Środowiska z 2007 r., corocznie wycinasię więcej drzew niż wykonuje nowych nasadzeń.Co gorsza, do nasadzeń stosuje się gatunki o mniejszych rozmiarach korony. W ten sposób traci się olbrzymią ilość zieleni przynoszącej nieocenione ekologicznekorzyści. Dlatego w wielu państwach powstają międzydyscyplinarneinicjatywy (takie jak brytyjska organizacja The Trees and Design Action Group),mające na celu ochronę i poprawę ...