Kontrola NIK wykazała, że gminy zaniedbują obowiązki związane z ochroną bezdomnych psów i kotów. Na szczęście trwają już prace nad nowelizacją szeregu ustaw i rozporządzeń, które mają zapobiec w przyszłości podobnym nieprawidłowościom.

Raport z prac Najwyższej Izby Kontroli w 2013 r. wykazał, że polski system opieki nad zwierzętami jest wadliwy. Według kontrolerów z powodu braku skutecznego systemu identyfikacji wiele psów i kotów odłowionych przez hycli znika bez śladu. Kontrolę przeprowadzono w 18 urzędach gmin oraz w 19 schroniskach i podmiotach zajmujących się, na podstawie zawartych z gminami umów, opieką nad zwierzętami (w tym ich wyłapywaniem), z województw: lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podlaskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. W 86% schronisk zwierzętom nie zapewniono właściwych warunków bytowych. Miejsca te są przepełnione, a na dodatek odnotowuje się w nich wysoką śmiertelność ich mieszkańców. Z czego to wynika?

? Ustawa o ochronie zwierząt, nakładając na samorządy to zadanie własne, nie precyzuje wystarczająco obowiązków gmin w zakresie realizacji programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz zapobiegania bezdomności zwierząt ? mówi Katarzyna Śliwa-Łobacz, konsultantka Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt, któremu przewodniczy poseł Paweł Suski. Zespół pracuje nad nowelizacją prawa zakresie ochrony praw zwierząt. ?

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?