W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zmiany przeznaczenia terenu przeprowadzane są w oparciu o decyzję o warunkach zabudowy (dla inwestycji celu publicznego ? decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego). Z wydawaniem tej decyzji wiąże się bardzo dużo problemów.

Dotyczyć one mogą m.in. zasad kontynuacji funkcji i bliskiego sąsiedztwa, kwestii dostępu do drogi publicznej i możliwości zawieszenia przedmiotowego postępowania. W niniejszym artykule skupiono się jednak na innych kwestiach. Doprecyzowano m.in. zakres podmiotów sporządzających projekt decyzji, ich odpowiedzialność z tym związaną oraz uwarunkowania odnoszące się do wydania decyzji odmownej.

Dylematy związane z tymi zagadnieniami pojawić się mogą zwłaszcza w sytuacji, kiedy osoba sporządzająca projekt decyzji o warunkach zabudowy będzie miała odmienną wizję związaną z decyzją niż sam organ czy też pracownicy samorządowi. Pierwsza kwestia dotyczy przede wszystkim zakresu osób, które mogą sporządzać projekt decyzji. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie zauważył w tym kontekście, że wymóg przynależności osoby sporządzającej projekt decyzji o warunkach zabudowy do właściwego samorządu zawodowego należy do grupy przepisów szczególnych, poszerzających wymogi Kodeksu Postępowania Administracyjnego odnośnie procedury wydawania decyzji. Autorstwo urbanisty lub architekta musi być udokumentowane w aktach sprawy, a brak powyższego moż...