Ideą konferencji poświęconej sytuacji w branży aluminiowej, zorganizowanej wspólnie przez Izbę Gospodarczą Metali Nieżelaznych i Recyklingu (IGMNiR) oraz Europejskie Stowarzyszenie Aluminium, było rozpoczęcie dyskusji producentów wyrobów i recyklerów aluminium, kadry naukowej oraz organizacji branżowych na temat poprawy konkurencyjności europejskiego przemysłu aluminiowego. Spotkanie odbyło się 15 kwietnia br. w Warszawie. Zaproponowane podczas niego rozwiązania Izba przekazała Grażynie Henclewskiej, podsekretarzowi stanu w Ministerstwie Gospodarki.

Na skutek niekorzystnej dla przemysłu aluminiowego polityki UE w zakresie energii, klimatu i gospodarki odpadami, jego konkurencyjność została w ostatnich latach znacznie osłabiona. Podczas spotkania z Grażyną Henclewską, Izba razem z reprezentantami branży przedstawiła kluczowe postulaty, pozwalające na poprawę tej sytuacji. ? Jednym z głównych problemów przemysłu aluminiowego są wysokie ceny energii, w tym energii elektrycznej, które wymuszają na przedsiębiorstwach decyzję o zaprzestaniu działalności. Dlatego apelujemy o spójną i przewidywalną politykę zapewniania przystępnych cen energii ? powiedział Kazimierz Poznański, prezes IGMNiR.

Definitywne zaprzestanie krajowej produkcji aluminium powoduje z jednej strony import metalu pierwotnego, z drugiej wzrost znaczenia i rozwój recyklingu. Dlatego pojawia się konieczność zagwarantowania dostępności złomów aluminiowych, m.in. poprzez monitoring ic...