Rewolucja po podkarpacku
Ochrona środowiska, w szczególności na terenach chronionych, traktowana jest w województwie podkarpackim priorytetowo, jednak do końca 2012 r., podobnie jak w całej Polsce, gospodarka odpadami komunalnymi prowadzona była głównie w oparciu o odbieranie odpadów zmieszanych i deponowanie ich na składowiskach. Szereg zmian w tym zakresie przyniósł rok 2013.
Województwo podkarpackie obejmuje powierzchniowo obszar 1785 km2. Zamieszkuje go niewiele ponad 2,1 mln osób. Jest to województwo zajmujące pod względem powierzchni oraz liczby mieszkańców odpowiednio 11. i 9. miejsce wśród województw, ale pod względem powierzchni terenów objętych krajowymi formami ochrony przyrody (44,5% powierzchni) plasuje się na 5. miejscu w kraju.
Ochrona środowiska traktowana jest w województwie podkarpackim priorytetowo, niemniej jednak do końca 2012 r. gospodarka odpadami komunalnymi polegała głównie na odbieraniu odpadów zmieszanych i deponowaniu ich na składowiskach. Zmiany przyniosła ubiegłoroczna ?rewolucja śmieciowa? i nałożony na gminy obowiązek zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (u.c.p.g.) dała wprawdzie możliwość objęcia przez gminy zorganizowanym odbieraniem odpadów wszystkich nieruchomości ? zarówno tych zamieszkałych, jak i niezamieszkałych ? jednak skorzystało z niej tylko ok. 20% gmin w województwi...