Nowości branżowe
Silny Mustang
Miniładowarka burtowa Mustang 4000 V o pionowym podnoszeniu ramienia to nowy produkt w ofercie Grupy Manitou. Pomimo niewielkich rozmiarów (szer. ok. 2 m, wys. 2 m), które wraz z możliwością obrotu wokół własnej osi pozwalają na manewrowanie w niewielkich przestrzeniach, maszyna dźwiga ponad 1,8 tony (ciężar roboczy wg norm: SAE J818, SAE J732, ISO 14397). Wysokość podnoszenia Mustanga 4000 V to 3,65 m. Znakomite właściwości miniładowarki, umożliwiające zastosowanie różnorodnych osprzętów, m.in. chwytaków do bel makulatury, mulczerów do trawy i drewna itp., sprawiają, że maszyna dobrze sprawdza się w gospodarce odpadami i recyklingu. Silnik Cummins QSB 4,5 osiąga moc 74 kW (99 KM) i moment obrotowy na poziomie 442 niutonometrów przy 1300 obr./min. W standardowym wyposażeniu znajduje się system kontroli jazdy Hydraglide, który amortyzuje ramię podczas pracy ładowarki. Takie rozwiązanie minimalizuje straty przy przewożeniu materiału oraz zwiększa komfort i bezpieczeństwo pracy. Maszynę cechuje także wydajny układ hydrauliczny (do 154 l/min opcjonalnie z pompą high-flow) oraz przestronna i wygodna kabina.
Pieniądze na innowacje
Zakład przetwarzania stłuczki szklanej w Wyszkowie (woj. mazowieckie) spółki Krynicki Recykling będzie wyposażony w innowacyjną technologię, znacząco poprawiającą separację kolorystyczną stłuczki szklanej o granulacji 3-10 mm. Na realizację nowego projektu, obejmującego wykorzystanie autorskiego patentu do zarządzania kolorami szkła opakowaniowego o granulacji od 3 mm, spółka otrzyma nowe dofinansowanie w wysokości 3,4 mln zł od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
Lżejsi o kilowaty
Prawie 9 ton elektroodpadów zebrano w ramach akcji trwającej od 31 marca do 4 kwietnia br. w budynkach biurowych i magazynowych na terenie Warszawy, Katowic, Łodzi, Poznania, Trójmiasta i Wrocławia. Tegoroczna edycja przedsięwzięcia odbyła się pod hasłem ?Zrzuć zbędne kilowaty?. Pieniądze ze sprzedaży zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) zostaną przekazane fundacji SYNAPSIS, która pomaga osobom cierpiącym na autyzm, natomiast elektroodpady trafią do firmy recyklingowej, gdzie ulegną przetworzeniu wg najwyższych standardów. Celem akcji jest propagowanie postaw proekologicznych wśród pracowników obiektów biurowych. Zbiórkę zorganizowały wspólnie firmy: DTZ, JLL, Knight Frank, Skanska oraz Stena Recycling.
?Zgrani z naturą?
Pod takim hasłem przeprowadzono zbiórkę szklanych oraz metalowych opakowań, zorganizowaną w dniach 9-10 maja br. w związku z Dniem bez Śmiecenia. Podczas trzeciej edycji akcji ekologicznej zgromadzono ponad 13 ton szkła oraz 380 kg metali. W zamian za odpady uczestnicy otrzymywali sadzonki goździków. W przedsięwzięciu wzięły udział wybrane sklepy sieci Biedronka w Koszalinie, Pruszczu Gdańskim, Szczecinie, Poznaniu, Warszawie, Białymstoku, Wrocławiu, Tychach, Kielcach, Krakowie, Lublinie i Pabianicach. Organizatorami akcji są Kompania Piwowarska i Biedronka.
Waste-Klaster
Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu otrzymała wyróżnienie w kategorii ?Innowacyjna Instytucja Otoczenia Biznesu? za projekt ?Rozwój powiązania kooperacyjnego Waste-Klaster, zmierzającego do podnoszenia standardów w branży gospodarki odpadami przy wykorzystaniu nowych technologii?. Celem konkursu organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) jest m.in. promowanie nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań w biznesie, a także efektywnego wykorzystania środków unijnych, w tym nowatorskich projektów, realizowanych przez beneficjentów PARP. Nagrody oraz wyróżnienia zostały rozdane podczas uroczystej gali towarzyszącej VI Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu (7-9 maja br.).
Na podstawie nadesłanych materiałów oraz strony internetowej parp.gov.pl opracowała Katarzyna Gorwa.