W sierpniu wspominamy 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W jego trakcie zginęło nie tylko wielu żołnierzy, ale również mieszkańców Warszawy.

Śmierć poniosło 79 naukowców, wśród nich zasłużeni dla nauki polskiej profesorowie1, m.in. rzadko dzisiaj wspominany prof. dr inż. Kazimierz Wóycicki z Politechniki Warszawskiej, który przygotował podręcznik ?Wodociągi i kanalizacje?. Książka po raz pierwszy w polskiej literaturze technicznej zawierała rozdział poświęcony oczyszczaniu ścieków.

Profesor Kazimierz Wóycicki urodził się w Warszawie 14 października 1898 r., był synem znanego botanika, profesora Uniwersytetów Lwowskiego i Warszawskiego, Zygmunta Wóycickiego2, członka Polskiej Akademii Umiejętności, którego brat (również Kazimierz) był znanym krytykiem literackim, profesorem Wolnej Wszechnicy. Tradycje naukowe w rodzinie Wóycickich są bardzo bogate. Ich przodkiem był urodzony w Warszawie w 1807 r. Kazimierz Władysław Wóycicki, historyk, autor kilku książek. Natomiast pierwszym przodkiem z rodziny związanym z Warszawą był Jan Wóycicki, pełniący funkcję medyka króla Stanisława Augusta, na którego rękach król zmarł w Petersburgu. Profesor pochodził z rodziny, w której kultywowano przede wszystkim tradycje narodowe, podziw dla ludzi nauki i kultury, a przede wszystkim dla miasta Warszawy3.

Czas edukacji

Po ukońc...