W sobotę 14 maja br. zakończyła się pierwsza edycja Międzynarodowych Targów Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego INTERMASZ 2014. W ciągu czterech dni ekspozycje 120 firm z ośmiu krajów odwiedziło prawie 7 tys. gości.

Jak zapowiadali organizatorzy, Poznań miał się stać miejscem największej ekspozycji maszyn, pojazdów i sprzętu branży budownictwa infrastrukturalnego w Polsce i rzeczywiście w stolicy Wielkopolski pojawiły się niemal wszystkie liczące się na rynku firmy produkujące i dystrybuujące maszyny budowlane, a także sprzęt potrzebny do utrzymania dróg i terenów zieleni.

Udane negocjacje

? Podczas targów swoją ofertę zaprezentowali niemal wszyscy liderzy sektora maszyn budowlanych. Ekspozycję dopełniły maszyny pomocne w utrzymaniu dróg i terenów zieleni. Warto podkreślić, że w tym roku było to największe tego typu spotkanie w Polsce. Zwiedzający mieli okazję zobaczyć ponad 60 nowości rynkowych, a wśród nich aż siedmiu laureatów konkursu Złotego Medalu Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jestem przekonany, że pierwsza edycja targów INTERMASZ stworzyła podwaliny pod budowę naprawdę znaczącego wydarzenia w Polsce ? mówi dyrektor projektu, Dariusz Muślewski. ? Dodatkowo cieszy fakt, że podczas pierwszego INTERMASZU dokonano wielu transakcji, a eksponowane produkty bezpośrednio z targów trafiały do nowych właścicieli. Jak potwierdzali sami wystawcy, sporo było również rozmów, których efekty ujrzymy w niedługim czasie.

Faktycznie, już drugiego dnia targów na wielu produktach pojawiły się znaczące kartki z napisem ?Sprzedany?. Z informacji, które posiadamy, wynika, że nabywców znalazły m.in. dźwig mobilny LTM 1200 ? 5.1 marki LIEBHERR (który zresztą z targów wyjechał już w piątek, bowiem czekało na niego konkretne zadanie), koparka kołowa HYUNDAI R140W-9A/2 PC, którą podczas targów prezentowała firma AMAGO, czy też dwie minikoparki SWE 40UB oferowane przez SUNWARD. Wiemy, że udanych negocjacji było znacznie więcej.

Wachlarz ofert

Reprezentanci przedsiębiorstw, które na co dzień muszą przestrzegać niezwykle szczegółowych zasad wyznaczanych chociażby przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w zakresie infrastruktury zieleni, mogli zapoznać się z szeroką ofertą firm produkujących i dystrybuujących sprzęt, maszyny oraz technologie pozwalających na odpowiednie kształtowanie terenów zieleni miejskiej, drogowej, osłonowej czy też izolacyjnej, a także ułatwiających ich utrzymanie i pielęgnację.

W Poznaniu, zgodnie z założeniami, główną grupę zwiedzających stanowiła kadra zarządzająca firm budowlanych, właściciele kopalni kruszyw, odkrywek, żwirowni, zarządcy składowisk czy też przedstawiciele zakładów komunalnych, dbający o utrzymanie dróg i terenów zieleni. Ważnymi odbiorcami oferty wystawców byli operatorzy maszyn budowlanych. INTERMASZ gościł zwiedzających praktycznie z każdego zakątka Polski, jak również z zagranicy ? najliczniej reprezentowane były Niemcy oraz Włochy. INTERMASZ gościł również przedstawicieli Austrii, Holandii, Litwy czy też Stanów Zjednoczonych.

Nie tylko ekspozycje

Co jeszcze czekało na gości podczas INTERMASZU? Operatorzy maszyn budowlanych mogli sprawdzić swoje umiejętności i wygrać walkę z czasem podczas konkursu ?Pogromcy Maszyn?. Wystarczyło przejść eliminacje, aby powalczyć o cenne nagrody. Finaliści otrzymali nagrodę główną, jaką były tablety DELL 8? Venue, a także zestawy kluczy nasadowych i bitów firmy GRENE oraz sporo upominków od samych wystawców. Wyjątkowym dniem na targach była sobota. Organizatorzy zadbali o rodzinny charakter tego specjalistycznego i kierowanego do profesjonalistów wydarzenia. Dzień Operatora, który zorganizowano właśnie w sobotę, udał się wyśmienicie ? wśród maszyn spacerowało wiele rodzin, a dzieci miały okazję nie tylko przyjrzeć się, ale również zasiąść za sterami pojazdów, które na ogół widują jedynie z daleka na placach budów. Rodzinny klimat zapewniał także pawilon, gdzie zostały przygotowane specjalne strefy. Panie towarzyszące targowym gościom skorzystały m.in. z porad specjalistów, stylistek i wizażystów w ramach Strefy Kobiety. Z kolei dzieci mogły wejść do krainy fantazji pod okiem doświadczonych animatorów, którzy zapewniali doskonałą zabawę w Strefie Dziecka. Dla nieco starszych przygotowano symulatory maszyn i sprzętu budowlanego. Sprzęt komputerowy zapewniła firma Xnote, natomiast gry symulujące plac budowy, pracę koparek, dźwigu oraz sprzętu do robót drogowych dostarczył Techland. Program targów uzupełniały także merytoryczne spotkania, traktujące o najistotniejszej i aktualnej problematyce branży. W ramach Dni Inżyniera przedstawiono m.in. plany inwestycyjne Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad czy też Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Porozmawiać można było również o problematyce transportu szynowego w polityce transportowej, monitorowaniu infrastruktury szynowej czy też wdrażaniu najnowszych technologii w budownictwie infrastrukturalnym. O skutecznym ograniczaniu zagrożeń zawodowych podczas transportu na placu budowy dyskutowano z przedstawicielami Państwowej Inspekcji Pracy, z kolei Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów przeanalizowało najczęściej popełniane błędy w zakładaniu i pielęgnacji zieleni przydrożnej oraz nowatorskie maszyny i rozwiązania wykorzystywane do jej pielęgnacji. Targi INTERMASZ z całą pewnością otworzyły nowy rozdział w historii wydarzeń skierowanych do branży budownictwa infrastrukturalnego. Czy z czasem staną się alternatywą nawet dla niemieckiego giganta? Miejmy nadzieję, że tak, tym bardziej że w kuluarach mówi się o dość sporym areale, jakim w okolicach Poznania dysponują Międzynarodowe Targi Poznańskie, zapewniającym jeszcze lepsze możliwości prezentacji maszyn. Co dalej z INTERMASZEM? Podobnie jak w przypadku pierwszej edycji, ostateczną decyzję podejmą wystawcy.

Ewa Kozłowska, Miłosz Zagórski, Międzynarodowe Targi Poznańskie