Ocena oddziaływania na środowisko
Prawidłowo przeprowadzony recykling pojazdów wycofanych z eksploatacji pozwala na odzysk materiałów i energii. Aby tak się stało, proces demontażu musi odbywać się w przystosowanych do tego celu zakładach oraz w sposób zgodny z prawem.
Zasady funkcjonowania stacji demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji (PWE) określa Ustawa z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji1. Jeśli dodatkowo zostaną spełnione warunki określone w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z 28 lipca 2005 r. w sprawie minimalnych wymagań dla stacji demontażu oraz sposobu demontażu PWE2, organ odpowiedzialny może wydać pozwolenie na działalność zakładu tego typu. Kluczowym elementem a zarazem skutecznym narzędziem prawnym jest procedura oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ). Jej zadanie to ochrona środowiska przed negatywnymi skutkami rozwoju gospodarczego. Przeprowadzenie takiej oceny jest konieczne dla planowanych przedsięwzięć, mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko (grupa I) oraz dla przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, w stosunku do których organ właściwy stwierdził potrzebę wykonania takiej oceny (grupa II).
W Polsce procedura OOŚ została uregulowana dwoma aktami prawnymi: Ustawą z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko3