Odpowiedzialność w przypadku braku zezwolenia
W pewniej gminie (na potrzeby niniejszego artykułu nazwanej gminą X) przedsiębiorca, działając jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, świadczył usługi w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków, nie posiadając zezwolenia.
Nie dysponował zezwoleniem, przewidzianym przez art. 16 Ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (DzU z 2006 r. nr 123, poz. 858 ze zm., dalej zwanej u.z.z.w.z.o.s.). Ponadto okazało się, że przedsiębiorca ten pobiera opłaty za świadczone usługi, jednak nie dokonuje tego na podstawie taryf zatwierdzonych przez radę gminy. Pojawiło się pytanie: jakie grożą za to konsekwencje? O ile przepisy u.z.z.w.z.o.s. przewidują karę pieniężną dla podmiotu stosującego taryfy bez przestrzegania obowiązku ich przedstawienia radzie gminy do zatwierdzenia, o tyle milczą w kwestii sankcji za brak posiadania stosownego zezwolenia.
Wolność działalności
Zasada społecznej gospodarki rynkowej, którą przewiduje art. 20 Konstytucji RP, oparta jest przede wszystkim na wolności działalności gospodarczej. Wprawdzie może być ona ograniczona, ale tylko w drodze ustawy i jedynie ze względu na ważny interes publiczny (art. 22 Konstytucji RP). Ograniczenia takie polegają m.in. na konieczności uzyskania zezwolenia stosownego organu na podjęcie danego rodzaju działalności gospodarczej. Jednym z teg...