W związku z poborem opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi pojawia się problem, czy taka opłata podlega zaokrągleniu do pełnych złotych.

Jakkolwiek kwestia wydaje się błaha ze względu na relatywnie nieduże kwoty, to może powodować spory pomiędzy podmiotami zobowiązanymi a uprawnionymi (gminami, związkami gmin), a także pomiędzy tymi ostatnimi a organami nadzoru. Oczywiście dotyczy to tylko tych gmin (związków międzygminnych), na których obszarze obowiązują stawki opłat z końcówką groszową. Ministerstwo Środowiska uznało, że tego typu opłat nie należy zaokrąglać, a Ministerstwo Finansów przyjęło, że taki obowiązek jednak istnieje. W tej kwestii zapadło także pierwsze orzeczenie sądu administracyjnego.

Egzemplifikacja

Zaskarżoną decyzją z dnia ?[...]? Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) uchyliło w całości decyzję Prezydenta Miasta z dnia ?[...]? w przedmiocie określenia M.K. prowadzącemu działalność gospodarczą Firma A z siedzibą w K. opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dotyczącej nieruchomości położonej w E. przy ul. ?[...]? w wysokości 275,50 zł miesięcznie i określiło tę opłatę w wysokości 276 zł miesięcznie1. Wysokość opłaty, określoną pierwotnie w ocenie organu odwoławczego, należało zaokrąglić w górę, stosując zasady zaokrąglania określone w art. 63 § 1 Ordynacji podatkowej2. Ma on brzmienie: Podstawy opodatkowania, kwoty podatków, odsetki za zwłokę...