Komisja Europejska 2 lipca br. opublikowała dokument COM(2014) 398 ?Ku gospodarce o obiegu zamkniętym: program zero odpadów dla Europy? (Towards a circular economy: a zero waste programme for Europe).

Dokument koncepcyjny, adresowany m.in. do Rady i Parlamentu Europejskiego, został opracowany jako rozwinięcie i kolejny krok związany z programem ?Europa efektywnego wykorzystania zasobów? (jedna z flagowych inicjatyw Strategii Europa 2020), skonkretyzowanym w obowiązującym 7. Programie Działań Środowiskowych Unii Europejskiej (UE).

Koncepcja gospodarki o obiegu zamkniętym została sformułowana w latach 70. XX w. jako model rozwoju alternatywny wobec pojawiających się wówczas opinii o wyczerpywaniu się możliwości dotychczasowej gospodarki linearnej, opartej na nieograniczonym dostępie do zasobów i surowców (np. raport Klubu Rzymskiego ?Granice wzrostu?). W następstwie ideę rozwijano w środowiskach akademickich i eksperckich oraz na różnych forach biznesowych. Od kilku lat jest stałym elementem prac Komisji Europejskiej.

Opublikowany komunikat formułuje podstawę dla ambitnego projektu fundamentalnej zmiany sposobu funkcjonowania gospodarki z linearnego na obieg zamknięty. W gospodarce o obiegu zamkniętym normę stanowią: ponowne wykorzystanie, naprawianie i recykling, w ramach którego odpady nie są już wytwarzane. Wykorzystywanie (w tym wtórne) materiałów przez dłuższy czas i z większą wydajnością ma wz...