Odpady alternatywą dla węgla?
Wytyczne Unii Europejskiej w kwestii polityki energetycznej zakładają stopniowe zmniejszanie dominacji węgla w Polsce. Ciepłownictwo systemowe, w blisko 75% oparte na węglu, bierze pod uwagę również alternatywne źródła ciepła. Czy w przyszłości odpady mogą choć w części zastąpić węgiel?
Jak się okazuje śmieci mogą być łakomym kąskiem dla ciepłownictwa. Możliwość skojarzonego wytworzenia 18 MW mocy cieplnej i 5 MW mocy elektrycznej daje 100 tys. ton spalanych odpadów. Polska wytwarza ok. 12 mln ton odpadów komunalnych rocznie. Z kolei w krajach Unii Europejskiej spalanych jest blisko 26% odpadów. W tym zakresie w rankingu przewodzi Dania, gdzie spalanych jest 54% odpadów. Nieco mniej spalają Szwedzi bo 45%, i Luksemburg ? 41%. Natomiast w Polsce spalanych jest zaledwie 1% śmieci, z czego uzyskuje się ok. 0,05% całej produkcji ciepła systemowego.
Potrzebujemy spalarni
Budowa zakładów termicznego przekształcania odpadów komunalnych ? popularnie nazywanych spalarniami ? to jeden z najważniejszych warunków, które musimy spełnić, aby sprostać unijnym wymogom dotyczącym gospodarki odpadami.
Polska jako kraj członkowski UE, zobowiązana została przepisami Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów (Dz. Urz. WE L 312 z 22.11.2008 r.), do zapewnienia wysokiego poziomu ochrony zdrowia ludzi i środowiska przed szkodliwymi skutkami spowodowanymi przez dzi...