Gospodarka Unii Europejskiej traci obecnie znaczne ilości potencjalnych surowców wtórnych, które znajdują się w strumieniach odpadów.

W 2011 r. w UE wytworzono w sumie ok. 2,5 mld ton odpadów. Przykładowo zaledwie 40% odpadów komunalnych poddano recyklingowi, natomiast pozostałą część składowano (37%) lub spalono (23%), z czego ok. 500 mln nadawało się do recyklingu lub ponownego wykorzystania1. Wspólnota traci w ten sposób szanse na podniesienie efektywności gospodarowania zasobami oraz stworzenie gospodarki w większym stopniu opartej na obiegu zamkniętym, prowadzącej do wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy, co z kolei zaowocowałoby ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych i uzależnienia od przywożonych surowców. UE boryka się również z różnicami w przepisach poszczególnych państw odnośnie odpadów. W 2011 r., kiedy to sześć krajów członkowskich składowało mniej niż 3% swoich odpadów komunalnych, 18 państw traciło zasoby ze względu na składowanie ponad 50%, a w niektórych przypadkach nawet ponad 90% odpadów. To dowód na duże rozbieżności w efektywności gospodarowania odpadami, a sytuacja ta wymaga pilnej interwencji.

Aby zmniejszyć wpływ wyrobu na otoczenie w całym cyklu jego życia (od kolebki aż po grób ? od wydobycia surowców do końca życia produktu), należy wypracować innowacyjne podejście do zintegrowanych kryteriów środowiskowych ? usługi, towaru lub produktu.

Ekoprojektowanie może zredukować wyk...