Wokół odpadów
Sztuka jest wszędzie
W Strefie Eko podczas Targów Happy Baby (25-26 października br.) w Poznaniu odbyły się otwarte warsztaty z wykorzystaniem odpadów opakowaniowych.
Kubeczki po jogurtach ożyły jako zajączki i kotki oraz instrumenty. Tekturowe opakowania zbiorcze zamieniły się w auta. Z resztek tekstylnych oraz skarpet chętni szyli ?skarpeciaki-przytulaki?. Każdy mógł spróbować swoich sił w tworzeniu papierowej wikliny ze starych gazet. Do nauki motywował eksponat ? komoda wypleciona z ok. 20 tysięcy rurek. Z puszek po piwie powstawały z kolei kolczyki o artystycznej formie. Materiały pozornie bezużyteczne były też m.in. rekwizytami służącymi do poznawania świata dźwięków czy wyjaśniania znaczenia wielkopolskich regionalizmów. Z odpadów opakowaniowych konstruowano też makiety poznańskich budynków. Każdy uczestnik poza poszerzaniem świadomości ekologicznej zyskał nowe umiejętności manualne. ? W trakcie warsztatów uczyliśmy, jak twórczo patrzeć na śmieci. Bo magia sztuki ukryta jest wszędzie ? opowiada jeden z prowadzących warsztaty, Robert Borek Borowski. Strefę Eko zainicjowała ZielonaLekcja.pl. Mecenasami były Oiler O. O. oraz Glob Kon-Wit Polska O.O.
Emilia Seweryn, ZielonaLekcja.pl
Miliony euro dla środowiska
Ruszyły trzy nowe konkursy na dofinansowanie z Funduszu Spójności projektów dotyczących gospodarki wodno-ściekowej, gospodarki odpadami oraz ochrony powierzchni ziemi. Dofinansowane mogą być m.in. przedsięwzięcia związane z rekultywacją składowisk odpadów komunalnych lub ich wydzielonych części na cele przyrodnicze. Przeznaczono na to 5 mln euro. Do konkursu mogą przystąpić jednostki samorządu terytorialnego (JST) lub ich związki, podmioty świadczące usługi z zakresu zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego oraz marszałkowie województw. Wsparcie finansowe mogą otrzymać także projekty związane z budową lub modernizacją zakładów zagospodarowania odpadów. Na tego rodzaju przedsięwzięcia również przeznaczono 5 mln euro. Dofinansowanie mogą otrzymać JST lub ich związki oraz podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego. Wnioski należy składać do 24 listopada br.
Przypomnienie MŚ
Ministerstwo Środowiska (MŚ) zamieściło na stronie internetowej informację o tym, że 23 stycznia 2015 r. tracą ważność decyzje w zakresie zbierania, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów, wydane przed dniem wejścia w życie Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach.
Pomysł na gadżet
Konkurs na ekologiczny gadżet to kolejna odsłona kampanii ?Odzyskaj. Korzystaj?, związanej z budową Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu. Do udziału zapraszani są wszyscy, którzy choć trochę interesują się projektowaniem, wzornictwem lub grafiką i potrafią w kreatywny sposób połączyć to zamiłowanie z ekologią i recyklingiem. Do 30 listopada br. należy przesłać swoje portfolio i przekonać jury kreatywnymi pracami.
Nowa oferta programowa
Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaprezentował (6 października) plan finansowania inwestycji na lata 2015-2020. Na realizację wyznaczonych celów Narodowy Fundusz przeznaczy 10 mld zł. Nowa oferta programów priorytetowych uwzględnia m.in. potrzeby środowiskowe, poprawę komunikacji z wnioskodawcami poprzez wdrożenie przejrzystych kryteriów oraz usprawnienie procesu oceny wniosków i przyznawania dofinansowania. NFOŚiGW kieruje ją przede wszystkim do samorządów, osób fizycznych, przedsiębiorców oraz państwowych jednostek budżetowych.
Wywozik Rybnik
Mieszkańcy Rybnika będą mogli korzystać z darmowej aplikacji na urządzenia mobilne ? Wywozik Rybnik, zapewniającej dostęp do danych o gospodarce odpadami. Za pośrednictwem aplikacji dowiedzą się m.in. o terminach odbioru odpadów czy zasadach prowadzenia selektywnej ich zbiórki. Ponadto umożliwia ona ustawienie alarmu przypominającego o zbliżającym się terminie wywozu odpadów, wysyłanie reklamacji w sprawie nieodebranych odpadów itp. Aplikacja zostanie udostępniona w styczniu 2015 r.
Raport przyjęty
Sejm przyjął (23 października br.) raport z realizacji Polityki ekologicznej państwa (PEP) w latach 2009-2012 z perspektywą do 2016 r. W dokumencie oceniono efekty PEP, w tym stan realizacji priorytetów. Ponadto przeanalizowano wpływ programów współfinansowanych ze środków UE oraz NFOŚiGW i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej na tę politykę. Raport zawiera także m.in. informacje na temat kierunków przyszłych działań mających zapewnić trwały rozwój gospodarczy przy minimalnym negatywnym oddziaływaniu na środowisko. Raport wykonano w 2013 r., m.in. na podstawie analizy danych statystycznych.
Zachęta do kompostowania
Ponad 700 przydomowych kompostowników bezpłatnie użyczył mieszkańcom Urząd Miasta Legionowo w ciągu ostatnich czterech lat. W ramach kolejnej akcji otrzyma je 70 rodzin. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane z budżetu gminy przeznaczonego na ochronę środowiska i jest częścią kompleksowego systemu gospodarki odpadami. Na zakup 70 kompostowników wyasygnowano prawie 20 tys. zł. Umowy użyczenia są podpisywane z zainteresowanymi osobami, które złożyły deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i nie zalegają z ich zapłatą.
Kontrola składowisk
O problemach związanych ze składowiskami odpadów, które nie spełniają unijnych wymogów, rozmawiano podczas panelu ekspertów zorganizowanego w Najwyższej Izbie Kontroli (NIK). Specjaliści zwrócili przede wszystkim uwagę na kwestie finansowania tego typu przedsięwzięć oraz brak zewnętrznego funduszu wspomagającego likwidację składowisk. Ponadto podkreślono, że do 2010 r. nie było uregulowań prawnych umożliwiających przymusowe ich zamykanie. NIK rozpoczął kontrole składowisk odpadów, które nie spełniają unijnych wymogów, a wyniki zostaną udostępnione wiosną 2015 r.
Uroczystość na budowie
Na budowie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Olsztynie odbyła się (30 października br.) uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego. Dokument podpisali Adam Krzyśków, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie (instytucja wdrażająca), Grzegorz Drozdowski, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego, Marian Wiatr, prezes Control Process (wykonawca ? lider konsorcjum), Adam Sierzputowski, prezes Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi (beneficjent), jak również przedstawiciele gmin uczestniczących w projekcie.
Z Sejmu do Senatu
Na 77. posiedzeniu (10 października br.) Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (u.c.p.g.) oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy stanowią odpowiedź na najczęstsze problemy w stosowaniu u.c.p.g., zgłaszane przez mieszkańców, gminy oraz przedsiębiorców zajmujących się odpadami komunalnymi. Nowelizacja określa m.in. maksymalną wysokość opłaty za odbiór odpadów. Wprowadza też minimalną częstotliwość odbioru odpadów zmieszanych w okresie od kwietnia do października. Z zabudowy wielorodzinnej odpady będą odbierane nie rzadziej niż raz na tydzień, a z domów jednorodzinnych nie rzadziej niż co dwa tygodnie. W gminach wiejskich częstotliwość odbioru odpadów będzie mogła być rzadsza. Nowela przewiduje również, że osoba przeprowadzająca się na teren innej gminy będzie wnosić opłatę za odbiór odpadów za miesiąc, w którym się przeprowadziła, do gminy, w której dotychczas mieszkała, a w nowej gminie od następnego miesiąca. Ponadto w ustawie zapisano, że egzekucja opłat za odbiór odpadów komunalnych nie będzie już zadaniem gmin, lecz urzędów skarbowych. Nowelizacja doprecyzowuje także obowiązki właścicieli nieruchomości, m.in. w zakresie deklaracji. Nowela została przekazana do Senatu 13 października br. Termin jej rozpatrzenia upływa 12 listopada br.
Na podstawie informacji prasowych oraz stron internetowych: legionowo.pl, mos.gov.pl, nik.gov.pl, rybnik.eu, sejm.gov.pl, zgok.olsztyn.pl opracowała Katarzyna Gorwa.