Rewitalizacja obiektów i terenów poprzemysłowych były tematami przewodnimi VIII Międzynarodowej Konferencji Naukowej ?Innowacyjne rozwiązania rewitalizacji terenów zdegradowanych?, której obrady trwały od 6 do 8 października br. w Ustroniu.

W tegorocznej edycji wydarzenia uczestniczyło prawie 100 naukowców i praktyków z Polski oraz Grecji, Niemiec, Pakistanu, Republiki Czeskiej, Słowenii i Wielkiej Brytanii. Znaleźli się wśród nich m.in. przedstawiciele władz lokalnych i organizacji prywatnych, a także właściciele firm ? zarówno inwestorzy, jak i przedsiębiorcy specjalizujący się m.in. w oczyszczaniu gleb i wód podziemnych oraz rekultywacji terenu. Celem konferencji było stworzenie wspólnej płaszczyzny do dialogu na temat rewitalizacji miejsc zdegradowanych, ze szczególnym uwzględnieniem terenów postindustrialnych.

W pierwszym i drugim dniu konferencji zaprezentowano wyniki prac naukowo-badawczych, a także najnowsze rozwiązania techniczne, które umożliwiają gospodarcze, przyrodnicze oraz społeczne ożywienie dawnych terenów pofabrycznych, pogórniczych i powojskowych. Poruszono też specjalistyczne zagadnienia związane m.in. z remediacją zanieczyszczonych gleb, utylizacją odpadów z wierceń poszukiwawczych gazu łupkowego oraz rewitalizacją zdegradowanych terenów podmokłych. Trzeci dzień umożliwił skonfrontowanie zdobytej wiedzy teoretycznej z praktycznymi przykładami terenów postindustrialnych, takich jak osiedle robotnicze Nikiszowiec, ...