Wokół odpadów
Dofinansowany GEKON
Na wsparcie prac badawczo-rozwojowych w ramach projektów wyłonionych w drugim konkursie w programie GEKON ? Generator Koncepcji Ekologicznych Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczyły 72 mln zł. Dofinansowanie otrzyma 20 z 303 zgłoszonych w konkursie projektów. Będą one realizowane przez konsorcja z udziałem przedsiębiorców, którzy zadeklarowali wkład własny w wysokości ok. 24 mln zł. W ramach przedsięwzięcia zostanie m.in. opracowana technologia zagospodarowania uciążliwych odpadów z recyklingu w postaci klejonych szyb samochodowych. GEKON to program kompleksowo finansujący projekty innowacyjnych i ekologicznych technologii ? od koncepcji badawczej do ich wdrożenia.
Wałbrzych bez bio
Na terenie gm. Wałbrzych od 1 stycznia br. obowiązują nowe zasady segregacji odpadów komunalnych. Do najważniejszych zmian należy rezygnacja z selektywnego zbierania odpadów biodegradowalnych, tzw. bioodpadów kuchennych, które od br. należy wrzucać do pojemników na odpady zmieszane. Natomiast odpady zielone (np. trawa) po wcześniejszym zgłoszeniu u operatora nadal będą zbierane w systemie indywidualnym, tzn. workowym, i odbierane zgodnie z harmonogramem. Pojemnik na bioodpady zostanie zastąpiony pojemnikiem na tworzywa sztuczne (z wyjątkiem butelek PET) i opakowania wielomateriałowe. Z kolei do żółtego pojemnika należy wrzucać tylko butelki typu PET oraz metale. Decyzję w sprawie zmian podjęto po przeanalizowaniu dotychczasowego systemu gospodarowania odpadami, a ich celem jest jego udoskonalenie oraz ułatwienie mieszkańcom segregacji.
Bałagan w szpitalach
Najwyższa Izba Kontroli (NIK) negatywnie oceniła funkcjonowanie systemu unieszkodliwiania odpadów medycznych w latach 2011-2013. Kontrolą objęto 18 jednostek ? 12 szpitali (po dwa szpitale w woj. mazowieckim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, opolskim i podkarpackim) oraz sześć powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych (po jednej w każdym z wymienionych województw). W 10 szpitalach NIK wykryła liczne błędy w postępowaniu z odpadami medycznymi. Nieprawidłowości dotyczyły przede wszystkim segregacji ? odpadów nie sortowano lub mieszano różne ich rodzaje, na workach i pojemnikach brakowało kodów określających rodzaj odpadów lub były one przepełnione, co uniemożliwiało ich bezpieczne zamknięcie. Ponadto odpady przechowywano w workach niewłaściwego koloru, często bez informacji koniecznych do ich identyfikacji w nagłych wypadkach. W pięciu szpitalach nie dotrzymywano natomiast wymaganych warunków magazynowania odpadów medycznych (w tym dopuszczalnego czasu oraz wymaganej temperatury przechowywania). Nieprawidłowości dotyczyły także ewidencji. Połowa skontrolowanych szpitali prowadziła ewidencję odpadów niezgodnie z obowiązującym katalogiem oraz listą odpadów niebezpiecznych. Kontrolerzy odnotowali ponadto rozbieżności pomiędzy ilością odpadów zewidencjonowanych a ilością odpadów przekazanych do unieszkodliwienia. Z ustaleń NIK-u wynika również, że połowa sprawdzanych szpitali nie przestrzegała zasady bliskości i, kierując się czynnikami ekonomicznymi, odpady medyczne transportowała do innych województw. Kontrolę przeprowadzono w okresie od 3 marca do 16 czerwca 2014 r.
Głos w sprawie ZSEE
Stanowisko w sprawie gospodarki zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEE) 12 stycznia br. opublikowała Krajowa Izba Gospodarcza (KIG). Wskazała ona problemy oraz nieprawidłowości w krajowym systemie odzysku i recyklingu, uniemożliwiające uczciwą konkurencję i prawidłowy rozwój, a także zagrażające faktycznej realizacji ustawowych obowiązków odzysku i recyklingu przez uczciwych przedsiębiorców. Zwrócono m.in. uwagę na nieprzestrzeganie standardów przetwarzania ZSEE, obarczone błędami oficjalne dane dotyczące rynku czy rozwój szarej strefy. Poważnym problemem zgłaszanym już wcześniej przez branżę jest brak skutecznego aparatu nadzoru i kontroli nad systemem ZSEE. KIG zwrócił też uwagę na fakt, iż w projekcie nowej ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym nie ma rozwiązań, które umożliwiłyby poprawę sytuacji. Dlatego Izba apeluje o wprowadzenie koniecznych zmian prawnych, które umożliwią budowę i funkcjonowanie rynku ZSEE, opartego na rzetelnych, specjalistycznych firmach zajmujących się gospodarowaniem odpadami, w tym posiadających zakłady przetwarzania zużytego sprzętu spełniające wymagania BAT. KIG zaznacza także, że rynek ZSEE musi działać w myśl zasady rozszerzonej odpowiedzialności producenta, który powinien mieć gwarancję, że pieniądze, które wnosi do systemu, będą efektywnie wykorzystane. Według KIG-u, przynajmniej do czasu wyeliminowania groźnych patologii na rynku ZSEE, należy wzmocnić służby kontrolne i wyposażyć je w dodatkowe kompetencje.
SPO wybudowana
Zakończyły się prace budowlane związane z budową stacji przeładunkowej odpadów (SPO) w Toruniu przy ul. Kociewskiej. W ramach inwestycji powstały m.in. portiernia, budynek pras, zaplecze socjalne, hala rozładunku, magazyn oraz waga samochodowa. W kolejnym etapie zostaną zamontowane elementy technologiczne, w tym m.in. przenośnik odpadów, prasa czy biofiltr. Od 2016 r. stacja będzie pośredniczyć w transporcie odpadów (docelowo 60 tys. ton rocznie) z Torunia oraz okolicznych gmin do Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy.
Nowela podpisana
Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał (22 stycznia br.) Ustawę z 15 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. Zmiany wprowadzone nowelizacją dotyczą m.in. utrzymania w mocy przepisów zawartych w aktach wykonawczych, które dotychczas nie zostały zastąpione przez rozporządzenia wydane na podstawie przepisów Ustawy o odpadach z 14 grudnia 2012 r. oraz wydłużenia okresu dostosowania się podmiotów do przepisów obowiązującego prawa. Ustawa wprowadza także zmianę definicji regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK), polegającą na uwzględnieniu w niej instalacji wykorzystujących nowe dostępne technologie przetwarzania odpadów. Zmiany dotyczą również funkcjonowania instalacji zastępczych. Od 1 lipca 2018 r. instalacjami zastępczymi będą tylko inne RIPOK-i, a przestaną nimi być zastępcze instalacje niespełniające wymagań dla regionalnych instalacji przetwarzania odpadów. Ponadto w noweli wprowadzono przepis, zgodnie z którym w przypadku, gdy instalacja przeznaczona do przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych nie została ujęta w wojewódzkim planie gospodarki odpadami, odmawia się wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, pozwolenia na budowę, pozwolenia zintegrowanego lub zezwolenia na przetwarzanie odpadów z tej instalacji.
Los w butelce
Już po raz ósmy Rada Miasta Gdańska zorganizowała ?Sylwestrowy Konkurs Butelkowy?. Wśród osób, które w dniach od 31 grudnia 2014 r. do 2 stycznia br. wrzuciły do oznakowanych, zielonych pojemników rozstawionych na Targu Węglowym szklane butelki po napojach, rozlosowano nagrody. W każdej butelce należało umieścić kartkę z imieniem, nazwiskiem i numerem telefonu. W tym roku zebrano ok. 720 kg szkła. Celem konkursu jest uświadomienie mieszkańcom znaczenia selektywnego zbierania odpadów, ale również zatroszczenie się o bezpieczeństwo i porządek po sylwestrowej zabawie.
Jest poprawa!
Podsumowanie danych dotyczących gospodarki odpadami w Szczecinie w minionym roku potwierdziło pozytywne zmiany w tej dziedzinie. W 2014 r. czterokrotnie zwiększyła się masa odpadów przekazywanych przez mieszkańców do EKOPORTÓW (punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych) i przekroczyła 2 tys. ton. Ze statystyk wynika także, że mieszkańcy Szczecina coraz lepiej segregują odpady. Z nieruchomości zamieszkałych odebrano łącznie ponad 16,5 tys. ton odpadów gromadzonych selektywnie, tzn. opakowaniowych, zielonych i wielkogabarytowych, czyli o 70% więcej niż w 2013 r. Samych odpadów opakowaniowych zebrano prawie 10 tys. ton, czyli o ponad 30% więcej w porównaniu do 2013 r. Oprócz tego w 2014 r. gmina odebrała 100,5 tys. ton wszystkich odpadów komunalnych, 84 tys. ton odpadów zmieszanych, 4,3 tys. ton odpadów zielonych, 2,4 tys. ton odpadów wielkogabarytowych oraz 300 ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Pamiętaj o nowych dokumentach
Ministerstwo Środowiska (MŚ) zamieściło na stronie internetowej informację o tym, że od 1 stycznia 2015 r. obowiązują nowe wzory dokumentów dotyczących ewidencji odpadów. Na początku br. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Środowiska z 12 grudnia 2014 r. w sprawie dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów, stanowiące realizację upoważnienia zawartego w art. 68 ust. 1 Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Tym samym utraciło moc Rozporządzenie Ministra Środowiska z 8 grudnia 2010 r. w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów. Natomiast w przypadku, gdy ewidencja odpadów dotyczy odpadów wytworzonych i przetworzonych przed 1 stycznia br., należy zastosować rozporządzenie z 2010 r.
Porządki w Poznaniu
Bartosz Wieliński został nowym dyrektorem biura Związku Międzygminnego ?Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej? (ZM GOAP). Poprzedni dyrektor Związku ? Przemysław Gonera ? został odwołany ze względu na trwającą od miesiąca sytuację w mieście ? przepełnione pojemniki na odpady lub ich brak. Wynikało to z nieterminowego odbierania odpadów. Po 1 stycznia br. na terenie Związku wprowadzono zmiany ? we wszystkich 22 sektorach miasta odpady komunalne od mieszkańców odbierają dwa wybrane w przetargu konsorcja. Jednocześnie wymieniono pojemniki.
Wzorcowe ekoinnowacje
Trwa konkurs ?Gmina Ekoinnowacji? służący m.in. promowaniu przykładów przedsięwzięć ekoinnowacyjnych w gminach w obszarze gospodarki komunalnej i polityki samorządowej. Zadaniem samorządów gminnych biorących udział w konkursie jest przygotowanie opartego na własnych doświadczeniach opisu dobrej praktyki tworzenia warunków do wdrażania, wspierania i wprowadzania przedsięwzięć inwestycyjnych i organizacyjnych w gospodarce komunalnej oraz polityce samorządowej, ukierunkowanych na ekoinnowacje. Opisy można przesyłać do biura konkursu do końca czerwca br. Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Promocji Gmin Polskich.
Na podstawie stron internetowych: eko-gminy.pl, gdansk.pl, kig.pl, ncbr.gov.pl, mos.gov.pl, pronatura.bydgoszcz.pl, nik.gov.pl, rewolucjasmieciowa.walbrzych.eu opracowała Katarzyna Gorwa.