1 stycznia 2015 r. upłynęły trzy lata od wejścia w życie nowelizacji Ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i półtora roku od tzw. ?śmieciowej rewolucji? w gminach.

Zmiana przepisów Ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach miała na celu usprawnienie systemu gospodarki odpadami komunalnymi w kraju, a w konsekwencji wywiązanie się z nałożonego na kraje Unii Europejskiej obowiązku osiągania poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia frakcji odpadów komunalnych oraz ograniczania masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania.

Cykl kontrolny

Nieodłącznym elementem zmian, jakie zaszły w wyniku rewolucji, było utworzenie regionów gospodarki odpadami komunalnymi (RGOK). Sposób prowadzenia gospodarki odpadami komunalnymi w gminach ma bezpośrednie przełożenie na jakość procesów ich przetwarzania w regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK). Gminy, prowadząc skuteczną gospodarkę odpadami komunalnymi, stwarzają odpowiedni strumień odpadów, przyczyniając się tym samym do sprawnej pracy instalacji. Niemniej sukces funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi nie jest wyłącznie uzależniony od jego organizacji na terenie poszczególnych gmin, lecz ma ścisły związek z pracą RIPOK-ów, prawidłowo przetwarzających cały strumień odpadów pod warunkiem spełniania wymagań określonych ...