Nowości branżowe
Mocne wiązanie
Pionowy system wiązania sznurkiem plastikowym dla belownic HBC to innowacyjne rozwiązanie firmy Bollegraaf w zakresie belowania. Nowy układ igieł do obwiązywania sznurkiem, w porównaniu z systemami poziomymi, pozwala uzyskać bardziej stabilne bele i obniżyć ryzyko pęknięcia drutu. Inna zaleta tego rozwiązania to unikalna, opatentowana konstrukcja głowicy igłowej ? igły poruszają się w pionie ruchem liniowym poprzez siłownik, opasując belę. System liniowy sprawia, że igły przemieszczają się bliżej siłownika, co zmniejsza zanieczyszczenie belowanych odpadów oraz częstość konserwacji w porównaniu do tradycyjnych technik przepychania igieł. W nowym systemie wiązania zastosowano materiały wysokiej jakości, co zapewnia niezawodność, trwałość oraz niższe koszty eksploatacji urządzenia.
Wydajna minikruszarka
Minikruszarka Red Rhino 7000 PLUS jest rozbudowanym modelem, zaprojektowanym na bazie kruszarki Red Rhino 7000. Maszyna została wyposażona w podawacz płytowy oraz obniżone burty kosza zasypowego, co sprawia, że nadawa może być podawana do kruszarki miniładowarkami burtowymi. Podawacz płytowy odpowiada także za automatyczne dozowanie nadawy oraz płynny zasyp komory kruszenia, co zwiększa wydajność maszyny. Red Rhino 7000 PLUS jest przeznaczony do kruszenia krawężników, kostki granitowej, płytek chodnikowych, cegieł, zerwanego asfaltu, płyt nagrobnych, płytek klinkierowych czy dachówek z wydajnością do 45 ton/h. Kruszarkę wyposażono w silnik spalinowy Deutz, chłodzony powietrzem. Zaletą maszyny jest także przeniesienie napędu za pomocą przekładni pasowej, co umożliwia wsteczny ruch szczęki. Regulacja szczeliny pomiędzy szczękami oraz przemieszczanie odbywa się hydraulicznie przy użyciu bezprzewodowego pilota. Opcjonalnie maszyna może być doposażona w separator magnetyczny oraz jednopokładowy przesiewacz podwieszany na przenośniku głównym. Kruszarka jest dostępna w ofercie firmy Biuro Handlowe RUDA.
Mobilny prasokontener
Mobilny prasokontener firmy AVERMANN można zamontować na hakowcu i podłączyć poprzez szybkozłącze zarówno do układu elektrycznego, jak i hydraulicznego pojazdu. Prasokontener o objętości 18 m3 jest przeznaczony do odbierania zmieszanych odpadów komunalnych oraz surowców wtórnych ? papieru i tworzyw sztucznych z dużych zbiorników publicznych. Do ich podnoszenia służy dźwig zamontowany na samochodzie. Opróżnianie zbiorników następuje przez otwór napełniający prasokontenera, który otwiera się i zamyka automatycznie. Poszczególne operacje są programowane za pomocą jednostki sterującej, co sprawia, że mogą być przeprowadzone przy użyciu przycisku.
Bezpieczny odbiór odpadów płynnych
Specjalny otwór wrzutowy umieszczony na poziomie rampy wyładowczej, służący do ergonomicznego odbierania odpadów płynnych w nowoczesnych punktach selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) oraz centrach recyklingu, to nowe rozwiązanie firmy Modulo Beton Europe. Dookoła otworu zlewnego zastosowano warstwę adsorpcyjną w formie obejmy, która minimalizuje ryzyko dostania się zanieczyszczeń do gleby, np. przepracowanych olejów. Odebrany płyn jest magazynowany w specjalistycznych zbiornikach, umieszczonych pod powierzchnią rampy. Wymianę zbiornika umożliwiają odpowiednio dobrane elementy betonowe, co zwiększa funkcjonalność PSZOK-u. Prezentowany typoszereg otworu wrzutowego został opatentowany i z powodzeniem wdrożony w kilku projektach Modulo Beton w Europie. Partnerem firmy w Polsce jest Centrum Technologii w Krakowie.
Na podstawie nadesłanych materiałów opracowała Katarzyna Gorwa.