Słowo o selektywnej zbiórce
Słowo o selektywnej zbiórce
Założenia do projektu rozporządzenia Ministra Środowiska ?w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów oraz określenie, kiedy wymóg selektywnego zbierania uznaje się za spełniony?, wzbudzają wiele wątpliwości, zwłaszcza mając na uwadze aktualnie stosowane w Polsce rozwiązania.
Większość gmin zdecydowała się na system wielopojemnikowy, obejmujący co najmniej trzy frakcje odpadów komunalnych zbieranych selektywnie - opakowania z tworzyw sztucznych, papier i karton, szkło - oraz resztkowe odpady komunalne w tym odpady kuchenne. Dodatkowymi frakcjami odbieranymi selektywnie, lecz z mniejszą częstotliwością, są odpady niebezpieczne, zielone oraz wielkogabarytowe. Zaproponowany przez Ministerstwo Środowiska podział selektywnej zbiórki ?u źródła? na co najmniej pięć frakcji może być trudny do efektywnego wdrożenia bez uprzednio podjętych energicznych akcji edukacyjnych, które nie mogą się ograniczyć wyłącznie do wydrukowania ulotek i tablic informacyjnych. Rzetelne przeprowadzenie kampanii edukacyjnej wymaga czasu, dlatego rozporządzenie powinno przewidywać okres przejściowy dla tych gmin, które dotychczas realizowały selektywną zbiórkę według węższego schematu.
Europejskie cele
Jednym z podstawowych założeń dokumentu jest wykluczenie podziału dwupojemnikowego z definicji selektywnej zbiórki ?u źródła?. Wiele samorządów zdec...