Norweska sortownia przyszłości
Dla branży gospodarki odpadami w Norwegii plany inwestycyjne Związku Międzygminnego ROAF były sensacją. Pomysł na komunalną sortownię centralną na odpady zmieszane podważał wysiłki kilkunastu lat selektywnej zbiórki ?u źródła? oraz olbrzymie nakłady na akcje edukacyjno-informacyjne. Mieszkańcy wrzucający plastyk razem z odpadami resztkowymi do jednego worka ? czy takie rozwiązanie może być efektywne?
Jak Związek wyobraża sobie osiągnięcie w takim systemie założonych poziomów odzysku i recyklingu frakcji materiałowych? ? pytano. Ale już w trakcie realizacji inwestycji większość norweskiego sektora komunalnego przekonała się o trafności decyzji ROAF-u, a dziś w oparciu o tzw. koncept ROAF wdrażane są kolejne przedsięwzięcia. W 2014 r. instalację sortowni centralnej ROAF uroczyście otworzył norweski pretendent do tronu, Haakon Magnus, a podczas dorocznej branżowej organizacji Afvall Norge konferencji na temat gospodarki odpadami inwestycji przyznano tytuł ?Innowacji roku?.
Wspólnie do celu
Romerike avfallsforedling IKS (ROAF) jest komunalnym związkiem dziewięciu, położonych na północ od Oslo, gmin, który skupia 190 tys. mieszkańców. Jego roczny budżet na gospodarkę odpadami wynosi 200 mln koron norweskich (9554 mln zł).
W obszarze działań ROAF pozostaje: organizacja gospodarki odpadami w regionie, obsługa ośmiu Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (P...